logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

DACHY - teoria i praktyka

Skutki błędnych informacji o szczelności powietrznej dachów

Dobrym wprowadzeniem do tego tematu jest opis konkretnego przypadku. Kilka lat temu na dachu o pochyleniu 5° zastosowano powszechnie stosowany system materiałowy odpowiedni w przypadku dachów pochyłych o nachyleniu ≥ 20° (rysunek 1) z pokryciem z blachy trapezowej uszczelnionej wysokoparoprzepuszczalną membraną wstępnego krycia (MWK), znajdującą się pod rusztem z łat i kontrłat. Wykonawca zdawał sobie sprawę, że taki układ wymaga dobrego uszczelnienia i zastosował MWK z paskiem klejącym. Niestety ten zabieg nie zapewnił szczelności i przy pierwszym deszczu dach bez pokrycia zasadniczego przeciekał w wielu miejscach, co było do przewidzenia. Pomysłodawcy dachu i wykonawca mieli jednak szczęście, ponieważ zostały ujawnione podstawowe błędy popełnione już na etapie projektowania. Dzięki temu dach można było jeszcze poprawić. 

Czytaj więcej...

Propozycje systemów materiałowych przegrody dachowej ocieplonej piankami OKPUR

Obecnie odnotowujemy w Polsce stałe zwiększanie zastosowania termoizolacji z otwarto komórkowych natryskowych pianek poliuretanowych (OKPUR) przede wszystkim w budownictwie mieszkaniowym. Jednocześnie trzeba odnotować, że skutkuje to pojawieniem się pewnych problemów i wątpliwości, dlatego też w artykułach wielokrotnie omawiałem już tę problematykę. W numerze 12 miesięcznika „Materiały Budowlane” z 2023 r. [1] opisałem badania paroprzepuszczalności połączenia wysoko paroprzepuszczalnych membran wstępnego krycia z natryskowymi piankami poliuretanowymi (laminat MWK + OKPUR). 

Czytaj więcej...

Warstwy poślizgowe pod samonośnymi pokryciami blaszanymi podnoszą ich klasę szczelności

Wiosną tego roku ma się ukazać Zeszyt nr 6 Wytycznych Dekarskich Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy (PSD) pod tytułem: Zasady techniczne wykonywania pokryć dachowych i obróbek blacharskich z materiałów metalowych, opracowywany wg reguł otrzymanych od IFD (Międzynarodowej Federacji Dekarzy). Zawiera on wiele ważnych zaleceń, które są już stosowane od dawna, ale nigdy nie zostały przedstawione w Polsce w takiej ujednoliconej formie tworzącej kompendium wiedzy na temat metali stosowanych w dekarstwie.

Czytaj więcej...

Przyczyny powstawania wycieków pod MWK

W artykule omówię, na podstawie kilku przypadków, nieporozumienia i błędne interpretacje, wynikające z nałożenia się kilku zjawisk dotyczących powstawania wycieków i zacieków pod membranami wstępnego krycia (MWK) w czasie deszczu. Opisane błędy należy zaklasyfikować jako wykonawcze lub projektowe. Powodem powstania artykułu jest systematyczne powtarzanie się tego rodzaju błędów, mimo kilkudziesięcioletniego okresu stosowania MWK w Polsce i całej Europie. W każdym z opisywanych dachów osoby decyzyjne (inwestor, generalny wykonawca) wykazali się brakiem wiedzy i rozsądku. Wyraźnie mylą MWK z papą i nie znają zasad fizyki.

Czytaj więcej...

Wpływ temperatury na membrany wstępnego krycia

Wpływ temperatury panującej pod pokryciami na membrany wstępnego krycia (MWK) możemy podzielić na dwa rodzaje: decydujący o działaniu membran i decydujący o ich trwałości. Taki podział warto przyjąć ze względu na zainteresowanie rynku tego rodzaju problematyką. Od wielu lat trwają dyskusje i spory dotyczące tych oddziaływań. Należy podkreślić, że temat potencjalnego zagrożenia trwałości membran wpływem temperatury zapoczątkowały fałszywe diagnozy dekarzy i innych zainteresowanych osób wykonywaniem dachów (handlowcy, inwestorzy), którzy uszkodzenia membran spowodowane promieniowaniem ultrafioletowym (UV) przypisywali wpływom temperatury. 

Czytaj więcej...

Wpływ oddziaływania wiatru na pokrycia metalowe

W Polsce pokrycia metalowe cieszą się dużą popularnością od dziesięcioleci. Kilku bardzo dużych ich producentów z oddziałami w Europie nieustannie oferuje nowości technologiczne. Blachodachówki modułowe i zatrzaskowe panele rąbko podobne są stale modyfikowane, dlatego że ich określone cechy mogą być powodem specyficznych zjawisk. Wprowadzenie nowości rynkowych ma za zadanie ograniczenie potencjalnych problemów, wynikających z oddziaływania np. wiatru. Warto je omówić.

Czytaj więcej...

Definicje i określenia dotyczące wentylacji, przewiewu i drenażu

Jedną z podstawowych informacji, jakie pomagają zrozumieć procesy zachodzące w dachach, jest fakt, że tam gdzie jest powietrze, tam jest również wilgoć. Dotyczy to szczególnie strefy umiarkowanej, w tym Polski, gdzie klimat jest wyjątkowo zmienny. Zmienność temperatury sprzyja powstawaniu skroplin. Obserwując budowę dachów i ścian, zauważyłem, że chociaż jest to wiedza podstawowa, nie jest powszechna. W ostatnim okresie pojawia się wiele informacji, których autorzy nie do końca rozumieją działanie szczelin, pustek (itp.) w zewnętrznych przegrodach budowlanych. W związku z tym w artykule przypomnę to, co warto wiedzieć o wentylacji, przewiewie oraz drenażu w ścianach i dachach.

Czytaj więcej...