logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

DACHY - teoria i praktyka

Błędne interpretacje skutków braku wentylacji pokryć blaszanych

W numerze lutowym miesięcznika „Materiały Budowlane” (2/2024) [1] napisałem, że membrany wstępnego krycia (MWK) są masowo stosowane w Polsce już od 25 lat, a mimo to w dalszym ciągu w nowo budowanych dachach są zbyt często układane bez zrozumienia ich roli i funkcji. Wadliwość stosowania MWK wynika z braku wiedzy na temat zasad działania wszystkich warstw współczesnego dachu, a przede wszystkim MWK. Najwięcej popełnianych błędów dotyczy wentylacji pokrycia, której wykonanie jest konieczne, gdy układane są MWK

Czytaj więcej...

30 lat doświadczeń ze stosowania MWK

Mimo że membrany wstępnego krycia (MWK) są w Polsce stosowane już od trzydziestu lat, to w dalszym ciągu w przypadku nowo budowanych dachów materiały te są stosowane wadliwie. Wynika to z wielu przyczyn, ale przede wszystkim z braku wiedzy na temat zasad funkcjonowania wszystkich warstw współczesnego dachu, w tym MWK. Prawidłowe działanie MWK w dachach pochyłych dotyczy przepływu pary wodnej przez te materiały. 

Czytaj więcej...

Wymagania dotyczące połączenia MWK z natryskowymi piankami PUR

W miesięczniku „Materiały Budowlane” 12/2023 [1] opisałem wyniki badań przepływu pary wodnej przez laminat utworzony po natryśnięciu pianki PUR, na wysoko paroprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (MWK), przeprowadzonych w laboratorium firmy Marma Polskie Folie Sp. z o.o. Badania paro przepuszczalności wykonano w przypadku pianki OKPUR (otwarto komórkowe poliuretany) i ZKPUR (zamknięto komórkowe poliuretany) na membranach o różnej gramaturze i na włókninach polipropylenowych typu spun-bond.

Czytaj więcej...

Badanie połączenia MWK z natryskowymi piankami PUR

Natryskowe pianki poliuretanowe (PUR), to materiały termoizolacyjne, które w Polsce pojawiły się po raz pierwszy w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, ale wtedy niemiały odpowiedniej ognioodporności. Obecnie, ich udoskonalone wersje, są stosowane przede wszystkim na dachach pochyłych w indywidualnym budownictwie mieszkaniowym (fotografia). Najczęściej są tam natryskiwane pianki otwarto komórkowe (OKPUR). 

Czytaj więcej...

Nowe funkcje dachów

Jeżdżąc po Polsce, trudno nie zauważyć, że bardzo wiele dachów ma zamocowane instalacje fotowoltaiczne o różnej powierzchni. Ta forma pozyskiwania naturalnej energii odnawialnej jest już bardzo popularna i w sposób oczywisty wynika ze wzrostu cen nośników energii potrzebnej do funkcjonowania każdego budynku. Warto zauważyć, że chęć oszczędzania nie jest jedynym czynnikiem, ponieważ od kilku dekad wzrasta również świadomość społeczna dotycząca szeroko pojętej ekologii i zrównoważonego rozwoju. 

Czytaj więcej...

Okap dachu z dobrze wykonaną wentylacją pokrycia

We wrześniowym numerze „Materiałów Budowlanych” (9/2023 r.) opisałem prawidłowe wykonanie wentylacji pokrycia na przykładzie konkretnego dachu. Zastosowano w nim krótkie, dzielone kontrłaty, które zamocowano z dystansami umożliwiającymi wymianę powietrza w kierunku poziomym między przestrzeniami sąsiadującymi z koszami i narożami. 

Czytaj więcej...

Przykład wykonania dachu wentylowanego

Często omawianym tematem na forach internetowych jest wybór rodzaju warstwy wstępnego krycia uszczelniającej pokrycia dachów pochyłych. Prezentowane są różne opinie, co należy wybrać: membranę dachową typu MWK czy deski z papą. W artykule pokażę remontowany dach, w którym oba materiały zostały zastosowane tak, aby dach był bardzo dobrze wentylowany i jednocześnie bardzo dobrze wykonany. Przykład tego dachu pokazuje, że aby prawidłowo wybudować dach z warstwą uszczelniającą pokrycie zasadnicze wykonaną z papy, warto użyć MWK na dolnej stronie szczeliny. 

Czytaj więcej...