logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Z radością informujemy, że zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z  21 grudnia 2021 r. o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych autor za publikację artykułu w czasopiśmie naukowym MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymuje 100 pkt.

DACHY - teoria i praktyka

MWK i szczelność powietrzna budynków

W 2021 r. publikowaliśmy kilka artykułów [1] omawiających działanie i zastosowanie wysoko paroprzepuszczalnych membran wstępnego krycia (MWK). Jak wiadomo, ten typ materiałów jest powszechnie wykorzystywany na dachach pochyłych jako warstwa uszczelniająca pokrycia (warstwa wstępnego krycia) i jednocześnie osuszająca dach.

Czytaj więcej...

MWK – odpowiedzi na pytania czytelników

Po serii artykułów poświęconych wysoko paroprzepuszczalnym membranom wstępnego krycia (MWK) [1] czytelnicy miesięcznika „Materiały Budowlane” zgłosili kilka pytań dotyczących tych materiałów. Jeden z bardziej interesujących (moim zdaniem) zgłoszonych problemów zawiera się w pytaniu: Czy membrana powinna wchodzić w skład materiałów objętych ulgami termomodernizacyjnymi i programem „Czyste powietrze”.

Czytaj więcej...

Koszt dachów o małym nachyleniu

Zgodnie ze Słownikiem Dekarskim PSD [5], granicą między dachem płaskim i pochyłym jest kąt nachylenia 5°. W wielu innych krajach europejskich jest podobnie i granica ta wynosi 3° – 5°. Jeszcze w XX wieku w Polsce podział ten był zwyczajowo zależny od rodzaju konstrukcji i pokrycia.

Czytaj więcej...

Przypadek kontrłaty a stan wiedzy o dachach

W artykule [1] przedstawiono zasady działania wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia określanych jako MWK [1]. Mimo że materiały te są stosowane od dawna, to nadal często nieprawidłowo się je układa, ponieważ wiedza o nich wciąż jest niewystarczająca. Oto przykład. Na budowie pojawił się problem z doborem MWK.

Czytaj więcej...

Historia warstw wstępnego krycia

Nawiązując do tematu poprzednich artykułów [1], omawiających funkcjonowanie membran wstępnego krycia (MWK), warto przedstawić ich genezę. Te nowoczesne materiały powstały w wyniku wieloletniego stosowania podwójnych systemów pokryciowych na dachach pochyłych. Wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia, określane skrótem MWK, pojawiły się w efekcie ciągłego ulepszania materiałów budowlanych, dopasowywanych do sprawdzonych teorii i zasad. 

Czytaj więcej...

Uszczelnianie i naprawa dachów płynnymi żywicami ALSAN® PMMA

SOPREMA Polska oferuje bogatą gamę najwyższej jakości produktów hydroizolacyjnych zaprojektowanych specjalnie po to, aby skutecznie przeciwdziałać szkodliwemu wpływowi wody. Istotnym elementem współczesnych powłok hydroizolacyjnych, pełniących znacznie bardziej złożone funkcje niż w przeszłości, są także walory estetyczne i mechaniczne.

Czytaj więcej...