logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Z radością informujemy, że zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z  21 grudnia 2021 r. o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych autor za publikację artykułu w czasopiśmie naukowym MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymuje 100 pkt.

DACHY - teoria i praktyka

Degradacja MWK

W związku z zaistniałymi w tym roku trudnościami gospodarczymi, na rynku materiałów dachowych pojawiły się problemy polegające, m.in., na braku ciągłości dostaw. Okres oczekiwania na niektóre rodzaje pokryć dachowych uległ wydłużeniu, a terminy dostaw są trudne do ustalenia. W związku z tym, coraz częściej obserwujemy dachy pokryte tymczasowo membranami wstępnego krycia (MWK). Niestety taki sposób działania pogarsza trwałość MWK, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe (UV) zawarte w świetle słonecznym powoduje ich degradację. 

Czytaj więcej...

Szczelność samonośnych pokryć metalowych zgodnie z wytycznymi IFD/PSD

W Polsce od dawna pokrycia metalowe są bardzo popularne, jednak dopiero teraz trwają prace nad określeniem zasad ich układania. Podjęło się tego Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, które w Zeszycie nr 6 Wytycznych Dekarskich zamierza przedstawić zalecenia dotyczące tego rodzaju pokryć otrzymane od IFD (Międzynarodowej Federacji Dekarzy). Warto więc omówić podstawowe zagadnienia dotyczące tych pokryć zaprezentowane w Regułach Dekarskich Niemieckiego Związku Dekarzy, ponieważ są one zaleceniami zaakceptowanymi przez IFD. Zgodnie z tymi regułami [1] pokrycia metalowe dzielą się na samonośne i niesamonośne oraz specjalne. 

Czytaj więcej...

Taśmy samoprzylepne do elastycznych warstw wodochronnych

W majowym numerze miesięcznika „Materiały Budowlane” [1] poruszyłem temat związany ze szczelnością powietrzną uzyskiwaną za pomocą materiałów stosowanych jako paroizolacje w zewnętrznych przegrodach o konstrukcji drewnianej (ściany i dachy). Na kilku zdjęciach tam zamieszczonych widać taśmy łączące pasma warstw paroizolacyjnych. Jest to materiał konieczny do zastosowania z powodu wymagania uzyskania szczelności powietrznej w ścianach i dachach. 

Czytaj więcej...

Ocena działania otworów montażowych w paroizolacjach

Charakterystyczną cechą budowania jest konieczność podejmowania szybkich decyzji w przypadku pojawiających się problemów dotyczących czynności montażowych. Takie decyzje najczęściej muszą być podjęte przez wykonawców w czasie ich pracy bez konsultowania się z projektantem lub nadzorem budowlanym z powodu braku czasu na dodatkowe wyjaśnienia. Co gorsza, skutki takich decyzji długo pozostają tajemnicą, gdyż moment pojawienia się ich konsekwencji może być bardzo odległy. 

Czytaj więcej...

MWK i szczelność powietrzna budynków

W 2021 r. publikowaliśmy kilka artykułów [1] omawiających działanie i zastosowanie wysoko paroprzepuszczalnych membran wstępnego krycia (MWK). Jak wiadomo, ten typ materiałów jest powszechnie wykorzystywany na dachach pochyłych jako warstwa uszczelniająca pokrycia (warstwa wstępnego krycia) i jednocześnie osuszająca dach.

Czytaj więcej...

MWK – odpowiedzi na pytania czytelników

Po serii artykułów poświęconych wysoko paroprzepuszczalnym membranom wstępnego krycia (MWK) [1] czytelnicy miesięcznika „Materiały Budowlane” zgłosili kilka pytań dotyczących tych materiałów. Jeden z bardziej interesujących (moim zdaniem) zgłoszonych problemów zawiera się w pytaniu: Czy membrana powinna wchodzić w skład materiałów objętych ulgami termomodernizacyjnymi i programem „Czyste powietrze”.

Czytaj więcej...