logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

DACHY - teoria i praktyka

Zalety dachów wentylowanych

W poprzednim numerze miesięcznika „Materiały Budowlane” [1], opisując dachy o małym spadku (5 – 15°) stwierdziłem, że dachy ocieplone wełną mineralną, bez ich wentylacji, są z zasady skazane na szybkie zawilgocenie. Dotyczy to wszystkich dachów ocieplonych, płaskich i pochyłych, gdyż wynika z braku możliwości całkowitego powstrzymania przepływu wilgoci w stronę dachów. 

Czytaj więcej...

Wentylowanie dachów o małym spadku

W poprzednim numerze Materiałów Budowlanych [1] opisałem podstawowe zasady układania pokryć papowych na dachach o spadku 5 ÷ 15° (dachy o tak małym nachyleniu są najczęściej kryte papami). W przypadku każdego projektu architektonicznego istnieje optymalny cenowo zestaw materiałów, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie dachu przez długi okres. Określenie takiego zestawu wymaga jednak wiedzy na temat dachów, choć czasem wystarczy skorzystać z bardzo starych i sprawdzonych wzorców (fotografia 1).

Czytaj więcej...

LIST OTWARTY skierowany do Jarosława Gowina –Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii Andrzeja Adamczyka – Ministra Infrastruktury

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby zostać wykonawcą budowlanym wystarczy wypełnienie wniosku CEIDG-1, który składa się do urzędu miasta lub gminy. Nikt przy tej formalności nie wymaga od zgłaszającego posiadania wykształcenia kierunkowego ani żadnego innego. Każdy może założyć firmę budowlano-remontową bez względu na swoje predyspozycje, poziom wiedzy i doświadczenie zawodowe.

Czytaj więcej...

O czym decyduje kąt nachylenia dachu

Analizując architekturę budynku mieszkalnego, często zastanawiamy się, jaki wybrać dach – płaski czy pochyły? Ma to ogromne znaczenie nie tylko w przypadku estetyki obiektu, ale również kosztów wykonania dachu, które mają duży udział w wydatkach na dom. Jednocześnie warto pamiętać, że rodzaj dachu ma decydujący wpływ na koszty eksploatacyjne. 

Czytaj więcej...

Historia dachówek źródłem wiedzy o pokryciach dachowych

Podróże kształcą i dlatego nawet w czasie letniego wypoczynku warto uważnie przyglądać się otoczeniu, szczególnie gdy urlopujemy w basenie Morza Śródziemnego, ponieważ jest to kolebka naszej cywilizacji i możemy obejrzeć tam dużo interesujących obiektów. Dotyczy to również dachów i ich pokryć, ponieważ to tam, razem z rozwojem techniki budowlanej, powstawały lub były ulepszane stosowane do dzisiaj pokrycia dachowe. Tego typu wiedza pozwala lepiej rozumieć działanie wszystkich współczesnych pokryć, ponieważ powstały one dzięki rozwojowi technik wytwarzania i układania pokryć historycznych. 

Czytaj więcej...

Wymagania dotyczące układania ceramicznych dachówek płaskich

W ostatnim dziesięcioleciu bardzo popularne stały się w Polsce dachówki płaskie, zarówno ceramiczne, jak i betonowe. Po zebraniu wielu doświadczeń z ich stosowania można śmiało stwierdzić, że nie są to dachówki łatwe w układaniu i eksploatacji z kilku powodów. Wszystkie są konsekwencją ich cechy podstawowej, czyli płaskości powierzchni, która powoduje zwiększenie wymagań dotyczących płaskości połaci. Wszelkie nierówności typu wklęsłość i wypukłość ołatowania lub więźby powodują odzwierciedlenie tych odchyłek na powierzchni pokrycia, co może popsuć wrażenia estetyczne. Ponadto odchyłki mogą się z czasem niekorzystnie zmieniać, gdy więźba i ołatowanie są wykonane z mokrego lub niewysuszonego drewna.

Czytaj więcej...