Kapitał społeczny odgrywa kluczową rolę w poprawie jakości życia ludzi, ponieważ wpływa na różne aspekty codziennego funkcjonowania zarówno na poziomie jednostki, jak i całych społeczności. Sieć relacji międzyludzkich, bazujących na zaufaniu, wzajemnym wsparciu i solidarności, stanowi fundament, na którym buduje się życie społeczne. Silne więzi społeczne nie tylko ułatwiają rozwiązywanie codziennych problemów, ale również tworzą przestrzeń do lepszego funkcjonowania w społeczeństwie.
Czytaj więcej...
Współczesny biznes stoi przed wieloma wyzwaniami, które stają się coraz bardziej złożone i trudne do przewidzenia. Zwiększa się konkurencja, preferencje konsumentów nieustannie się zmieniają, co wymaga od firm dużej elastyczności. Ponadto, warunki rynkowe, które wcześniej były dosyć stabilne, dziś są w ciągłej ewolucji. To powoduje, że przedsiębiorstwa muszą nieustannie dostosowywać swoją strategię do dynamicznie zmieniającego się otoczenia. Globalizacja, rozwój technologii, a także złożoność łańcuchów dostaw stanowią dodatkowe trudności, z którymi muszą mierzyć się współczesne firmy, które powinny być nie tylko innowacyjne, ale również skutecznie wdrażać nowoczesne technologie i dbać o wysoką efektywność operacyjną.
Czytaj więcej...
Koszty tworzenia miejsc pracy to zagadnienie, które często pozostaje niedocenione w debacie publicznej, mimo że ma fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania i rozwoju gospodarki. Często sprowadza się je do wysokości pensji pracownika. W rzeczywistości obejmują znacznie więcej wydatków, takich jak składki na ubezpieczenia, podatki, zakup sprzętu, utrzymanie infrastruktury czy koszty operacyjne.
Czytaj więcej...
Równa i uczciwa konkurencja na rynku to nie tylko zasady, ale także fundamenty zdrowej gospodarki, które zapewniają rozwój, innowacje i optymalne wykorzystanie zasobów. Podstawą współczesnej gospodarki jest konkurencyjność, która z kolei wynika z możliwości równego dostępu do rynku, uczciwego rywalizowania o klienta, a także transparentności reguł gry. Aby rynek mógł funkcjonować w sposób sprawiedliwy, wszystkie podmioty gospodarcze muszą mieć zapewnione jednakowe warunki działania, niezależnie od ich wielkości, pochodzenia czy zasobów. Uczciwa konkurencja sprzyja bowiem tworzeniu dynamicznej przestrzeni, w której przedsiębiorstwa mogą efektywnie rozwijać swoje produkty i usługi, a konsumenci czerpią korzyści z bogatej oferty i dobrej ich jakości.
Czytaj więcej...
Fundacja Pomyśl o Przyszłości: Grupa Polskie Składy Budowlane, w której jest Pan Dyrektorem Zarządu, stanowi największą i najszybciej rozwijającą się sieć hurtowni materiałów budowlanych. Jak wygląda funkcjonowanie i jak działa tak ogromne przedsiębiorstwo?
Piotr Kozina: Grupa PSB, czyli Polskie Składy Budowlane, powstała 26 lat temu. Została założona przez Bogdana Panhirsza i Mirosława Lubarskiego, którzy przez 24 lata byli członkami zarządu tej organizacji. Grupa PSB była na tamte lata wizjonerską myślą. Polscy przedsiębiorcy czuli, że w ferworze walki rynkowej, kiedy do Polski napływał zagraniczny kapitał, pojedynczy podmiot się nie obroni przed tak potężnym konkurentem, a także przed tak dobrze zorganizowaną strukturą, która za tym idzie. Jedynym wyjściem była konsolidacja. W związku z tym powstała Grupa PSB, która zrzesza polskie firmy rodzinne.
Czytaj więcej...
Patriotyzm gospodarczy to pojęcie, które w ostatnich latach zdobywa w Polsce coraz większe uznanie. Dla wielu z nas priorytetem jest życie w kraju o wysokich zarobkach, dobrej infrastrukturze i dostępie do nowoczesnych usług. Tęsknimy za stabilnością i bezpieczeństwem gospodarczym, a patriotyzm gospodarczy jest jednym ze sposobów na wspólne dążenie do realizacji tych celów.
Czytaj więcej...