logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Materialy zmiennofazowe w budownictwie

CEP Poland przyszłością polskiego budownictwa energooszczędnego

17 – 18.04.2012 r. odbędzie się w Centrum Kongresowo -Wystawienniczym Gromada w Warszawie konferencja połączona z wystawą CEP® Poland 2012, Czysta Energia i Budynki Przyszłości zorganizowana przez firmę REECO Poland Sp. z o.o. Obok energii ze źródeł odnawialnych omówione zostaną budynki energooszczędne, inteligentne oraz modernizacja obiektów, w tym zabytkowych. Każdy z tematów będzie zaprezentowany zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Podczas wystawy znane w Polsce i Europie firmy po każą innowacyjne rozwiązania, które będą kształtować przyszłość polskiego budownictwa.

Pojemność cieplna wybranych materiałów ściennych

Rosnące z roku na rok koszty energii i ogrzewania powodują, że potencjalny właściciel domu myśli o tym, jak ograniczyć przyszłe wydatki na jego eksploatację. Kwestią kluczową jest wybór odpowiedniej technologii budowy, aby spełnione zostały m.in. wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przegród. Biorąc pod uwagę wieloletnie użytkowanie budynku, należałoby również uwzględnić korzyści dla przyszłych mieszkańców, jakie mogą płynąć z jego akumulacyjności cieplnej. Ponadto trzeba pamiętać, że w celu zapewnienia właściwego mikroklimatu dobowe wahania temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych…

Materiały zmiennofazowe w budownictwie niskoenergetycznym

Wzrost zapotrzebowania na energię spowodowany jest przede wszystkim rozwojem gospodarczym oraz bardzo dynamicznym wzrostem populacji ludzkiej na Ziemi. Obecnie światowy przemysł energetyczny opiera się głównie na przetwarzaniu paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel, gaz ziemny czy uran. Intensywna eksploatacja kopalin powoduje znaczne kurczenie się zasobów, a szacowany termin ich wyczerpania wynosi od ok. 45 lat w przypadku ropy naftowej do ok. 200 lat w odniesieniu do pokładów węgla [1].W Polsce głównym nośnikiem nieodnawialnej energii pierwotnej jest węgiel kamienny.

Zastosowanie substancji zmiennofazowych w produktach firmy CSV

CSV we współpracy z firmą BASF, w trosce o swoich najbardziej wymagających klientów, wprowadziła na rynek dwa produkty zawierające PCM: Klima-Tynk PCM 544 oraz Klima- Podkład PCM 550. Podstawową ich funkcją użytkową jest gromadzenie ciepła pochodzącego z otoczenia w okresie wysokiej temperatury i jego oddawanie podczas występowania niskiej temperatury. Materiały działające na tej zasadzie zastosowano m.in. w restauracji „Secesja Cafe” przy ulicy Jana Pawła II w Szczecinie. W projektowaniu restauracji konieczne było uwzględnienie wszystkich źródeł ciepła, aby uzyskać odpowiedź na pytanie…

Sposoby wbudowywania materiałów zmiennofazowych w elementy ścienne

Na przestrzeni lat badano różne metody wprowadzania materiału zmiennofazowego (PCM) w elementy budowlane [1]. Najprostszą metodą jest włączanie bezpośrednie polegające na dodawaniu płynnego lub sproszkowanego materiału zmiennofazowego podczas produkcji materiału budowlanego, np. gipsu, zaprawy czy betonu. Technika ta nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu. Największym problemem jest możliwość wystąpienia nieplanowanych reakcji i tym samym zmiana właściwości materiału budowlanego, w szczególności np. w wyniku wycieku w trakcie zmiany faz.

Proste w stosowaniu materiały budowlane wykorzystujące ciepło przemiany fazowej PCM

Często nie docenia się, że nowoczesne lekkie obiekty budowlane wykonane ze stali i szkła, których przejrzysta elewacja działa jak szklarnia, szybko mogą stać się sauną. Tradycyjnie stosowane są wówczas energochłonne rozwiązania klimatyzacyjne, natomiast nowym rozwiązaniem są zasobniki ciepła utajonego, które mogą w sposób efektywny przyczynić się do utrzymania temperatury w pomieszczeniach na stałym poziomie. Pochłaniają one z otoczenia dużą ilość energii i w ten sposób hamują wzrost temperatury pomieszczenia. W nocy, kiedy temperatura otoczenia spada, wówczas związane ciepło może się znów uwolnić, a zasobniki ciepła regenerują się.

Zastosowanie materiałów zmiennofazowych PCM w budownictwie

Zapewnienie warunków komfortu cieplnego zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i budynkach komercyjnych oraz użyteczności publicznej, wymaga znacznych ilości energii. W krajach Unii Europejskiej budownictwo jest konsumentem ok. 40%całkowitej ilości energii finalnej, z czego mniej więcej dwie trzecie zużywa się na ogrzewanie i/lub chłodzenie (klimatyzację) pomieszczeń. Obecnie podejmuje się wiele działań mających na celu zarówno zmniejszenie zużycia konwencjonalnych nośników energii (ze względu na ich ograniczone zasoby), jak również zmianę struktury źródeł energii, co z kolei ma na celu redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery.