logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Z radością informujemy, że zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z  21 grudnia 2021 r. o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych autor za publikację artykułu w czasopiśmie naukowym MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymuje 100 pkt.

Metodologia BIM (w rozumieniu kolejnego rozwinięcia akronimu jako Building Information Management wymaga zapewnienia współpracy między wieloma partnerami współtworzącymi modele danych. Cyfryzacja procesów realizowanych w trakcie cyklu życia budynku, ze szczególnym uwzględnieniem okresu projektowania i budowy wymaga sprawnej komunikacji bez ograniczeń wynikających z miejsca i czasu. Idea ta jest bliska wszystkim tworzącym standardy pracy z BIM, począwszy od standardów building Smart (open BIM) przez standardy BIM@SG (BIM in Singapure) po zapisy brytyjskich norm PAS, w których pojawia się termin CDE (PAS 1192-2) – Common Data Environment, czyli wspólne środowisko danych. Rynek aplikacji informatycznych wspierających procesy BIM skupia się obecnie na pracy w chmurze (ang. cloud) najczęściej w trybie SaaS (Software as a Service z ang. oprogramowanie jako usługa), realizując w mniej lub bardziej skomplikowany sposób funkcjonalności opisane normą PAS.

inż. Jacek Boruc, WARBUD SA
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przeczytaj cały arykuł >>

Materiały Budowlane 07/2018, str. 68-70 (spis treści >>)