logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Rafał Ziółkowski, GOLDBECK Comfort Sp. z o.o.
dr inż. Marzena Kurpińska, Politechnika Gdańska; Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Mmimo pandemii Covid-19 oraz niepewnej sytuacji gospodarczej budownictwo radzi sobie nieźle i cały czas się rozwija. Jednym z czynników jego spowolnienia, zgodnie z danymi GUS, jest brak fachowców (rysunek), co przekłada się na wzrost kosztów budowlano-montażowych oraz opóźnienia w realizowanych inwestycjach. Metodą na przyspieszenie prac oraz zmniejszenie liczby osób zatrudnionych na budowach jest uprzemysłowienie prac bazujące przede wszystkim na wykorzystaniu prefabrykowanych wyrobów, których zakres zastosowania jest coraz szerszy [1, 2].

Literatura
[1] Główny Urząd Statystyczny, Informacje statystyczne: „Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu, i usługach 2000 – 2021 (maj 2021).
[2] Nicał A. 2021. „Prefabrykacja po pandemii COVID-19”. Inżynier Budownictwa (4).
[3] Janczura K. 2018. „Elastyczność nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych z wykorzystaniem prefabrykatówżelbetowych”. Materiały Budowlane (1).
[4] Czyż-Gwiazda E. 2015. „Koncepcja Lean Managementwzarządzaniu organizacją”. ZeszytyNaukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach nr 233.
[5] Pawłowski E., K. Pawłowski. 2010. Metody i narzędzia LeanManufacturing.Wydawnictwo Politechnika Poznańska.
[6] Gajdowski P. 2019. „Wielka płyta i egipskie piramidy”. Informator Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa nr 129.

 

 

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 01/2022, strona 62-63 (spis treści >>)