logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk, Solbet Sp. z o.o.

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

W bilansie energetycznym budynków mury odgrywają ważną rolę, ponieważ mają duży wpływ na zużycie energii, a w efekcie na ich energooszczędność. Powinny zatem być prawidłowo wykonane nie tylko pod względem konstrukcyjnym, ale również izolacyjności cieplnej. W ścianach zawsze są miejsca, których jeśli się prawidłowo nie zaizoluje, to mogą stanowić mostki cieplne. Takich trudnych miejsc w konstrukcji murów jest dużo i dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na ujęcie ich rozwiązań w projekcie oraz dopilnowanie wykonawstwa na budowie. Dotyczy to również ścian z autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK) [1]. 

Literatura
[1] PN-EN771-4+A1:2015-10Wymagania dotyczące elementów murowych – Część 4: Elementy murowe z autoklawizowanego betonu komórkowego.
[2] PN-EN 1745:2020-12 Mury i wyroby murowe – Metody określania właściwości cieplnych. [3] PN-EN ISO 6946:2017-10 Komponenty budowlane i elementy budynku – Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła – Metody obliczania.
  

 Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 05/2023, strona 53-54 (spis treści >>)