logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Autor opisuje interesujące wydarzenia, poświęcone technologii BIM, które odbyły się w ostatnim czasie w Warszawie. Stara się też odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje szansa na ustanowienie standardów w obszarze zamówień publicznych, które mogłyby być wzorcem i wyznacznikiem jakości inwestycji realizowanych z wykorzystaniem funduszy unijnych. Prezentuje ponadto główne idee inicjatywy społecznej - powołania Stowarzyszenia BIM dla Polskiego Budownictwa - zawiązanej w obliczu przyjętej dyrektywy unijnej. Członkowie stowarzyszenia zamierzają przygotować rekomendacje dla polskiego ustawodawcy i stawiają sobie trzy podstawowe cele:
■ opracowanie standardów międzybranżowych wymaganych do użytkowania technologii BIM [Building Information Modeling] w obszarze wydawania decyzji administracyjnych w Prawie budowlanym oraz w Prawie zamówień publicznych;
■ opracowania Wzorcowych Warunków Kontraktowych zgodnie z zasadami Zintegrowanego Procesu Inwestycyjnego [Integrated Project Delivery] jako alternatywy dla popularnych warunków Zaprojektuj i Wybuduj, czy instytucji Inżyniera Kontraktu;
■ opracowanie zasad wykorzystania realizacji inwestycji budowlanych, metod Lean Construction oraz zarządzania projektami Agile Project Management.

Inwestor publiczny
Technologia BIM to przede wszystkim współpraca pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu inwestycyjnego oraz wspólne zarządzanie informacją i wiedzą na temat projektowanej, realizowanej czy zarządzanej w przyszłości inwestycji. Prawdziwymi beneficjentami tej technologii są więc inwestor, projektant i generalny wykonawca. To oni mają szansę zaoszczędzić duże kwoty na „lepszym projekcie”, zoptymalizować swoje działania i zniwelować marnotrawstwo w procesie realizacji. Najtrudniejsze jest dotarcie z tą wiedzą do inwestora i zaangażowanie go w proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji nie z poziomu kontrolera, ale współodpowiedzialnego uczestnika, szczególnie w obliczu opublikowanej dyrektywy rekomendującej stosowanie technologii BIM w obszarze zamówień publicznych.

Inwestycje publiczne realizowane z wykorzystaniem BIM
Przykładem bodajże największej inwestycji publicznej realizowanej obecnie z wykorzystaniem technologii BIM jest, warta ok. 14,8 mld funtów, rozbudowa układu transportowego, w tym metra w Londynie – Crossrail (trzyletni okres projektowania oraz ośmioletni okres realizacji, który rozpoczął się w 2009 r.). Korzyści, jakich spodziewa się inwestor, to 42 mld funtów, ale przede wszystkim udrożnienie sieci, skrócenie czasu podróży oraz zmniejszenie zatłoczenia całego układu komunikacji Londynu. Inwestycja obejmuje realizację 21 km podwójnych nowych wydrążonych tuneli, 9 nowych stacji podziemnych w obszarze ścisłego centrum Londynu, renowację 28 istniejących naziemnych stacji kolejowych oraz 90 km naziemnej trakcji. Budowa wygeneruje minimum 14 tys. nowych miejsc pracy, a po ukończeniu zapewni transport miejski dla 200 mln pasażerów rocznie.

Przeczytaj cały artykuł (pdf) >>

mgr inż. Piotr Miecznikowski, TCiPM.pl