logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Z radością informujemy, że zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z  21 grudnia 2021 r. o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych autor za publikację artykułu w czasopiśmie naukowym MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymuje 100 pkt.

mgr inż. Krzysztof Pietroń, PKIG Sp. z o.o.
mgr inż. Łukasz Kacprzak, PKIG Sp. z o.o.

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Około 2015 r. na całym świecie nastąpił gwałtowny rozwój bezzałogowych statków powietrznych. Drony przestały być domeną modelarzy i ich amatorskich konstrukcji, a zaczęły być produkowane na szeroką skalę, w coraz bardziej atrakcyjnych cenach. Wyposażone w aparat fotograficzny sprawiły, ze zainteresowano się fotogrametrią, dziedziną nieco zapomnianą i zarezerwowaną na duże projekty. Ujmując w skrócie, korzystając z fotogrametrii, na podstawie zdjęć wykonanych z różnych pozycji możemy określać wielkości geometryczne takie jak współrzędne, długość, szerokość oraz ich pochodne, tj. powierzchnię, objętość itd. Do czasu popularyzacji dronów, fotogrametria była stosowana jedynie do opracowań małoskalowych, typu ortofotomapa kraju czy całego województwa (tylko takie projekty dawały stopę zwrotu pozwalającą na inwestycję w system fotogrametryczny, składający się z samolotu załogowego i drogiej kamery lotniczej).W przypadku małych firm, taki zakup był nieosiągalny.

 

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 04/2021, strona 82-83 (spis treści >>)