logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Odpowiedzi na przedstwaione wcześniej pytania można znaleźć na jednej z inwestycji Mostostalu Warszawa, gdzie wprowadzono elementy technologii BIM i wspierające je narzędzia cyfrowe. W firmie tej wytwarzane są prefabrykowane elementy betonowe – segmenty mostu, które zostaną wykorzystane przy budowie dwupasmowej drogi o długości 9,5 km oraz przeprawy mostowej o długości 1,4 km. Zamawiającym jest Duńska Dyrekcja Dróg. Nowe połączenie będzie pełnić funkcję południowej obwodnicy miasta Frederikssund (w północnej części wyspy Zelandia w Danii). Mostostal wyprodukuje łącznie 492 segmenty o wadze ok. 100 t. Miejscem produkcji jest Stocznia Szczecińska, skąd segmenty zostaną przetransportowane drogą morską do miejsca docelowego. Jedną z kluczowych kwestii jest zachowanie wymaganej, bardzo dobrej jakości elementów prefabrykowanych i unikanie błędów wykonawczych.

Przeczytaj cały artykuł >>

inż. Dawid Fedko, mgr inż. Piotr Dymarski, Mostostal Warszawa S.A.

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Materiały Budowlane 10/2018, strona 140-141 (spis treści >>)