logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Z radością informujemy, że zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z  21 grudnia 2021 r. o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych autor za publikację artykułu w czasopiśmie naukowym MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymuje 100 pkt.

Trzy zadania projektowe
W ramach projektu mpiBIM zostały opracowane trzy zadania projektowe zlokalizowane na terenie tzw. Kampusu BIS przyległego do Kampusu Centralnego Politechniki Warszawskiej.

Pierwszym zadaniem było zaprojektowanie przejścia nad Trasą Łazienkowską na Pole Mokotowskie zlokalizowanego na przedłużeniu ul. Rektorskiej. Takie rozwiązanie pozwoliłoby na połączenie terenu Kampusu BIS z Polem Mokotowskim i terenami PW przy ul. Batorego. Na drugim końcu ul. Rektorskiej zaplanowano lokalizację drugiego zadania – Kampusu Nowych Technologii spełniającego rolę wizytówki Politechniki Warszawskiej. Trzecim tematem było Centrum Kongresowe, zlokalizowane po północnej stronie pl. Politechniki, z dużą salą konferencyjną, kilkoma mniejszymi salami oraz zapleczem administracyjnym i gastronomicznym. 

Jednym z ważniejszych zagadnień było uzgodnienie sposobu komunikacji i zarządzania realizowanym projektem. Bardzo szybko wypracowane zostały modele współpracy i komunikacji, w których informacje wymieniane były „na bieżąco”. Umożliwiło to wczesne rozpoczęcie interakcji oraz traktowanie wymagań poszczególnych branż jako inspiracji, a nie ograniczeń. Finalnie opracowana została metoda pracy w studenckich zespołach interdyscyplinarnych. W realizacji projektu wykorzystywano takie rozwiązania, jak planowanie zwinne (Agile) oraz projektowanie zintegrowane (IPD).

Udział wszystkich branż od początku prac pozwolił na powstanie projektów, w których zagadnienia inżynieryjne mają istotny wpływ na układ przestrzenno-funkcjonalny projektowanych budynków oraz zmierzenie się z sytuacją, w której spełnienie wymagań konstrukcji i instalacji budowlanych było na bieżąco koordynowane z wymaganiami architektonicznymi.

DOI: 10.15199/33.2018.04.44

Przeczytaj cały artykuł >>

 

mgr inż. arch. Paweł Przybyłowicz, Politechnika Warszawska, Wydział Architektury
mgr inż. arch. Dariusz Hyc, Politechnika Warszawska, Wydział Architektury
dr hab. inż. arch. Jan Słyk, prof. PW, Politechnika Warszawska, Wydział Architektury
dr inż. Ireneusz Czmoch, Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Lądowej
dr inż. Piotr Bartkiewicz, Politechnika Warszawska, Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska
dr inż. Tadeusz Daszczyński, Politechnika Warszawska, Wydział Elektryczny
mgr inż. Piotr Kapler, Politechnika Warszawska, Wydział Elektryczny
mgr inż. Łukasz Rokicki, Politechnika Warszawska, Wydział Elektryczny
dr Małgorzata Waszkiewicz, Politechnika Warszawska, Wydział Zarządzania

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Materiały Budowlane 04/2018, strona 126-127 (spis treści >>