logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

DACHY - teoria i praktyka

mgr inż. Ryszard Klatt, Roof Consulting

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Niewielka grupa metali, takich jak chrom, tytan czy nikiel, w wyniku korozji po zetknięciu z wilgocią zawartą w środowisku zewnętrznym, wytwarza naturalną warstwę ochronną. Natomiast blachy z cynku w zetknięciu z atmosferą podlegają korozji, w wyniku której powstaje warstwa antykorozyjna. W tym kontekście nazwa pasywacja czy też patynowanie niczego nie wyjaśnia. W celu uzyskania efektu naturalnej zmiany barwy, np. w procesie fabrycznym, powleka się materiał siarczkami. Naturalne procesy tworzenia się warstwy ochronnej w naszych warunkach klimatycznych trwają ok. trzech lat. 

 

 Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 07/2023, strona 53-55 (spis treści >>)