logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Z radością informujemy, że zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z  21 grudnia 2021 r. o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych autor za publikację artykułu w czasopiśmie naukowym MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymuje 100 pkt.

DACHY - teoria i praktyka

mgr inż. Krzysztof Patoka, Rzeczoznawca Stowarzyszenia Inżynierów i Techników PrzemysłuMateriałów Budowlanych;

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Większość pokryć dachowych produkowana jest w postaci elementów, które ułożone i połączone na dachu tworzą pokrycie. Każde z nich charakteryzuje się innymi tolerancjami na połączeniach poszczególnych elementów, co wpływa na sposób dopasowania pokrycia do nierówności połaci dachów. Im połączenia poszczególnych elementów pokrycia mają większe tolerancje, tym łatwiej pokonać odchyłki kształtu połaci (rysunek 1). I odwrotnie, im połać jest bardziej doskonała, tym pokrycie może mieć mniejsze tolerancje połączeń. Jest to istotny element w technice układania, ponieważ więźby dachowe zmieniają swoje wymiary w stopniu uzależnionym od klasy drewna i jego suchości.

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 2/2020, strona 32-33 (spis treści >>)