logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Z radością informujemy, że zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z  21 grudnia 2021 r. o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych autor za publikację artykułu w czasopiśmie naukowym MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymuje 100 pkt.

Rockwool obecny jest w Polsce od 1993 r. Przez 20 lat ciągłego rozwoju firma stale rozszerzała zakres swoich działań na tworzącym się w naszym kraju rynku budowlanym. Aktualnie obszar działania Rockwool Polska obejmuje 7 krajów, gdzie zatrudnionych jest ponad 1450 osób. Oto najważniejsze fakty i liczby związane z historią firmy.

Historia ROCKWOOL Polska sięga 1993 r., kiedy to Grupa Rockwool przejęła fabrykę w Cigacicach. Początkowo spółka odpowiedzialna była za rozwój sprzedaży materiałów izolacyjnych ze skalnej wełny mineralnej na rynkach Polski, Ukrainy i Białorusi. Dziś obszar działania obejmuje łącznie siedem krajów: Polskę, Czechy, Słowację, Litwę, Łotwę, Estonię i Węgry. Aktualnie ROCKWOOL Polska zatrudnia w tych krajach łącznie ponad 1450 osób, z czego ponad 1100 w Polsce. To prawie trzy razy więcej w stosunku do 1993 r., kiedy to w firmie pracowało około 500 osób. 

Wyroby z wełny mineralnej dostarczane na te 7 rynków produkowane są na 9 liniach w 4 fabrykach: w Cigacicach i Małkini w Polsce, w Bohuminie w Czechach i w Tapolcy na Węgrzech. Oprócz tych podstawowych linii do produkcji skalnej wełny mineralnej, ROCKWOOL Polska przetwarza produkty z tego surowca na pozostałych ciągach technologicznych. Powstają na nich między innymi sufity akustyczne (3 linie w Cigacicach), podłoża ogrodnicze (Małkinia), czy specjalistyczne izolacje techniczne (Cigacice i Tapolca).

Na początku swej działalności, ROCKWOOL Polska produkował kilka rodzajów produktów pod dwoma nazwami: POLMIN i ROCKMIN. Dziś asortyment oferowany przez firmę to blisko 70 typów wyrobów do każdego segmentu budownictwa. Począwszy od ocieplenia budynków jedno- i wielorodzinnych, poprzez budynki użyteczności publicznej, komercyjne i magazynowe, po produkcyjne i specjalistyczne, kierowane do sektora energetyki i ciepłownictwa.

Przez 20 lat ROCKWOOL Polska, nie licząc kosztów zakupu samych fabryk, zainwestował w naszym kraju ponad 1 mld zł, m.in. na poprawę efektywności prac linii produkcyjnych, zastosowanie systemów ochrony środowiska, budowę nowych linii zarówno do produkcji skalnej wełny, jak i linii offline’owych.
Firma może się poszczycić licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Można wśród nich wymienić dwukrotny tytuł Lidera Polskiej Ekologii, wielokrotnie Budowlaną Markę Roku, nagrody Państwowej Inspekcji Pracy, Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji, kilkukrotnie zdobyty Laur Konsumenta, jak również liczne nagrody dla produktów, takie jak TopBuilder, Izolacja Roku, Złoty Medal Targów Budma.

Obecnie ROCKWOOL Polska produkuje ponad 400 tys. ton wełny mineralnej rocznie. Taka ilość wełny pozwoliłaby ocieplić wszystkie (ponad 80 tys.) nowobudowanych domów jednorodzinnych od ścian aż po dach.

Zdjęcie: Rockwool Polska

26.09.2013 r.