logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Z radością informujemy, że zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z  21 grudnia 2021 r. o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych autor za publikację artykułu w czasopiśmie naukowym MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymuje 100 pkt.

MOWO to nowy system montażu okien i drzwi tarasowych w warstwie ocieplenia. Jest on przeznaczony głównie do domów energooszczędnych i pasywnych. Firma Sokółka Okna i Drzwi jako pierwsza zaadaptowała system MOWO do montażu przesuwnych okien tarasowych z drewna.

MOWO to pierwszy na rynku certyfikowany kompletny system montażu w warstwie ocieplenia. Zapewnia on właściwy montaż, izolację termiczną oraz szczelność zgodną z wymaganiami budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Parametry systemu MOWO zostały potwierdzone przez uznaną niemiecką placówkę badawczą - Instytut IFT w Rosenheim.


Poziome i pionowe nośne profile montażowe mocuje się na klej. Po zamontowaniu wokół otworu okiennego muszą tworzyć ramę.

Podstawowe elementy systemu to: profile nośne i termoizolacyjne, taśma rozprężna, klej szybkowiążący, podkład gruntujący. Nie są potrzebne w nim metalowe kotwy i konsole, które stosuje się w standardowych rozwiązaniach. Zastąpiły je bowiem profile nośne z tworzywa. W ten sposób ograniczono powstawanie mostków cieplnych (metal dobrze przewodzi ciepło).


Podokienny profil termoizolacyjny (wykonany z polistyrenu ekstrudowanego) przykleja się do progu drewnianego okna tarasowego.

Najważniejsze zalety systemu MOWO:

  • umożliwia w jednym etapie osadzenie okna i jego uszczelnienie. Dzięki temu tuż po zakończeniu montażu okna można w pomieszczeniach prowadzić dalsze prace wykończeniowe;
  • gwarantuje mniejszą ucieczkę ciepła na styku okna ze ścianą. Dzięki właściwościom użytych materiałów nie następuje degradacja warstwy izolacji na styku okna ze ścianą;
  • ułatwia montaż w warstwie ocieplenia nawet dużych i ciężkich okien wysuniętych poza lico ściany murowanej;
  • chroni przed hałasem dochodzącym z zewnątrz;
  • ułatwia w przyszłości wymianę okna  bez zniszczenia warstwy ocieplenia;
  • producent systemu MOWO zapewnia nadzór nad projektem montażu, wsparcie techniczne oraz 5 lat gwarancji.


Do ramy okna przytwierdza się samoprzylepną taśmę rozprężną (wypełnia przestrzeń pomiędzy ramą okna a profilem montażowym). Taśma stanowi wielowarstwową izolację termiczną i przeciwwilgociową – od wewnątrz jest paroszczelna, a od zewnątrz paroprzepuszczalna, ale zabezpiecza przed deszczem i wiatrem.

Jedną z pierwszych firm, która stosuje montaż okien MOWO jest Sokółka Okna i Drzwi SA. Firma zaadoptowała system do montażu w warstwie ocieplenia energooszczędnego okna tarasowego ze skrzydłem podnoszono-przesuwnym.


Próg okna tarasowego wraz z drewnianą podwaliną ochroni przed wilgocią naklejony od zewnątrz pas folii z tworzywa EPDM. Natomiast od wewnątrz próg okna zabezpiecza się samoprzylepną taśmą butylową.

Zdjęcia: Sokółka Okna i Drzwi