logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Z radością informujemy, że zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z  21 grudnia 2021 r. o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych autor za publikację artykułu w czasopiśmie naukowym MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymuje 100 pkt.

Drewno egzotyczne, jak np. teak, marbau, iroko czy ipe, cieszy się sporą popularnością w polskich domach i ogrodach. Materiał wyróżnia się wysokimi walorami estetycznymi i użytkowymi, wymaga jednak szczególnej ochrony. Doradca techniczny firmy Altax, Andrzej Wójcik, podpowiada, jak dbać o drewno egzotyczne na tarasie.

Z badania społecznego „Aranżacja domu z wykorzystaniem drewna”, przeprowadzonego przez ośrodek SMG/KRC na zlecenie Altax we wrześniu 2012 r. wynika, prawie 3/4 Polek i Polaków uważa drewno za materiał modny, jednak o wiele droższy niż np. tworzywa sztuczne czy metal (takie zdanie miało 85% badanych). W składach i punktach sprzedaży dostępne są rodzime i egzotyczne gatunki drewna. Jednak pomimo tego, iż cena tego drugiego jest zazwyczaj wyższa, to jego popularność wciąż rośnie. Decydując się na drewno egzotyczne należy pamiętać, że ma ono zupełnie inne właściwości niż rodzime, a tym samym – wymaga innej ochrony.

Co wyróżnia drewno egzotyczne?

Drewno egzotyczne zachwyca różnorodnością kolorów i odcieni oraz oryginalnie ułożonymi słojami. W palecie kolorystycznej znajdziemy barwy od bieli i ciepłych, słonecznych żółci, przez czerwienie i najróżniejsze odcienie zieleni, aż po głęboką czerń. Gatunki egzotyczne wyróżnia też bardzo duża wytrzymałość i twardość, przez co są odporne na uszkodzenia mechaniczne jak np. przetarcia czy zarysowania. Większość z nich (choć nie wszystkie) jest twardsza nawet od naszego rodzimego dębu. Ponadto drewno egzotyczne charakteryzuje się naturalną odpornością na działanie grzybów oraz ma bardzo niski współczynnik pęcznienia i skurczu (jest zatem w o wiele mniejszym stopniu narażone na pękanie, wyginanie i odkształcanie). Egzotyczne drewno jest również bardzo odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych: wody i promieni UV, tak więc idealnie sprawdzi się w łazienkach, na tarasie czy jako materiał na meble ogrodowe czy elementy małej architektury ogrodowej.

Altax - Czym pielęgnować drewno egzotyczne na tarasie?

Jak chronić drewno egzotyczne?

Wybór rodzaju preparatu do pielęgnacji drewna egzotycznego zależy od przeznaczenia powierzchni i od tego, czy dany element drewniany będzie narażony na działanie wilgoci. W przypadku zastosowania drewna egzotycznego w łazience lub na tarasie, do zabezpieczenia najlepiej użyć oleju do drewna. Preparat wniknie w drewno, podkreślając rysunek słojów i zabezpieczając je przed wilgocią. Olej nie tworzy powłoki, nie będzie zatem łuszczyć się i pękać. Łatwo za jego pomocą odnowić miejscowo zużytą powierzchnię. Naruszone miejsce wystarczy przetrzeć ściereczką, tamponem lub aplikatorem nasączonym preparatem i wcierać dopóty, dopóki drewno „pije”, po czym nadmiar oleju wytrzeć. Do pielęgnacji drewna egzotycznego można też zastosować lakier, jednak w przypadku niektórych gatunków egzotycznych, które mają dużą ilość substancji oleistych, konieczne będzie użycie gruntu odcinającego, bez którego lakier mógłby się nie utrzymać. Lakier tworzy na drewnie twardą warstwę ochronną, odporną na ścieranie i zarysowania. Tak więc, jeśli powierzchnia z biegiem lat przetrze się i zużyje, miejscowa renowacja nie będzie możliwa – konieczne będzie cyklinowanie.

Warto pamiętać, że do drewna egzotycznego należy stosować elementy mosiężne lub wykonane ze stali nierdzewnej, a nie żelazne. Obecność olejków sprawia, że żelazo reaguje z drewnem, co może przyczynić się do powstawania ciemnych plam na powierzchni deski.