logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Wojciech Rogala, Xella Polska Sp. z o.o.
mgr inż. Krzysztof Niemiec, Xella Polska Sp. z o.o.

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Bardzo dobra izolacyjność termiczna autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK) sprawiła, że stał się on najbardziej popularnym materiałem murowym w Polsce [1]. Jest stosowany m.in. do wznoszenia ścian bez ocieplenia, jako materiał redukujący liniowe mostki termiczne oraz materiał typowo izolacyjny. Beton komórkowy ma duży potencjał do rozwoju, szczególnie w zastosowaniu jako przegroda jednowarstwowa i izolacja ścian zewnętrznych. 

Literatura
[1] Misiewicz L. Rynek materiałów budowlanych do wznoszenia ścian w Polsce w 2021 r. Materiały Budowlane. 2022; 4: 16 – 17.
[2] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Dz.U. 2022.0.1225.
[3] https://www.xella.pl/pl_PL/ytong-energoultra-plus.
[4] https://www.solbet.pl/sciany-jednowarstwowe-w-systemie-solbet/.
[5] https://www.hplush.pl/pl-pl/produkty/beton-komorkowy/termo-i-supertermo.
[6] https://termalica.pl/oferta/sciany-zewnetrzne-jednowarstwowe/.
[7] Raport z badań akustycznych nr U-742/RB-03/2014.
[8] https://www.xella.pl/pl_PL/Multipor-mineralne-plyty-izolacyjne.

 Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 2/2024, strona 79-80 (spis treści >>)