logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Bogdan Przybyła, Politechnika Wrocławska, Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego 

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Technologie bezwykopowe, określane w języku angielskim trenchless technologies lub skrótem NO-DIG rozumiane są jako techniki realizacji podziemnych budowli liniowych (rurociągów, kanałów, przewodów) bez wykonywania wykopów w trasie ich przebiegu, z wyjątkiem niezbędnych, punktowych wynikających z wymagań danej metody, sytuowanych najczęściej na początku i na końcu realizowanego odcinka. Budowa podziemnej infrastruktury sieciowej z użyciem tych technologii pozwala na realizację rurociągów o każdej średnicy. Obecnie branża zajmująca się budową przewodów (rurociągów i kabli) w technologii bezwykopowej ma w Polsce ugruntowaną pozycję, a sukcesy lub ich brak w sensie nowych realizacji wynika z wahań koniunktury na rynku budowlanym. Wybór między realizacjami przewodów w wykopie otwartym lub bezwykopowo wynika zaś ze szczegółowej analizy ekonomicznej poszczególnych przypadków. 

Literatura
[1] Osikowicz R. Planowanie i realizacja projektów HDD. Część II: podstawowe zasady, etapy prac, warunki stosowania techniki. Inżynieria Bezwykopowa. 2018; 2.
[2] Madryas C, Kolonko A, Szot A, Wysocki L. Mikrotunelowanie, DWE, Wrocław, 2006.
[3] Zwierzchowska A. Technologie bezwykopowej budowy sieci gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, Wydawnictwo Politechniki Świętokrzyskiej, 2006,
[4] Osikowicz R. Long and large diameter HDD crossings. Top 100 światowych projektów, Inżynieria Bezwykopowa. 2023; 1.
[5] Przybyła B. „Direct Pipe” jako przykład sukcesu nowej technologii w inżynierii bezwykopowej. Materiały Budowlane. 2021; 2: 12 – 15.
[6] Kwinta W. Morskie farmy wiatrowe. Nowy rynek dla branży bezwykopowej. Inżynieria Bezwykopowa. 2023; 1.

Materiały Budowlane 2/2024, strona 57-60 (spis treści >>)