logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Krzysztof Patoka, Rzeczoznawca Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W poprzednim numerze Materiałów Budowlanych [1] opisałem podstawowe zasady układania pokryć papowych na dachach o spadku 5 ÷ 15° (dachy o tak małym nachyleniu są najczęściej kryte papami). W przypadku każdego projektu architektonicznego istnieje optymalny cenowo zestaw materiałów, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie dachu przez długi okres. Określenie takiego zestawu wymaga jednak wiedzy na temat dachów, choć czasem wystarczy skorzystać z bardzo starych i sprawdzonych wzorców (fotografia 1). 

Literatura
[1] Patoka Krzysztof 2020. „Zasady układania pap na dachach pochyłych o niewielkim kącie nachylenia połaci”. Materiały Budowlane 579 (11): 46 ÷ 48.
[2] Patoka Krzysztof 2018. „Zmiany w zasadach wentylowania dachów w wytycznych Związku Dekarzy Niemieckich”. Materiały Budowlane 546 (2): 38÷40.

 

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 12/2020, strona 38-39 (spis treści >>)