logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Tomasz Hernik

Siedzę we własnym domu. Wszystkie okna szczelnie zamknięte. Na głowie mam ochronnik słuchu. Nie wiem, czy na boisku w tej chwili odbywa się mecz – boję się sprawdzać, gdyż ekspozycja na dobywający się stamtąd łomot powoduje u mnie momentalną reakcję: zdenerwowanie, wzrost tętna i ciśnienia, a w konsekwencji wszelkie objawy tzw. zmęczenia akustycznego. W związku z tym, że taka sytuacja trwa już 6 lat, konsekwencje zdrowotne są bardzo poważne – ale nie o tym chcę napisać, ale o tym jak, wygląda ścieżka osoby, w przypadku której w bezpośrednim sąsiedztwie, przy maksymalnie niekorzystnym położeniu, powstaje „boisko sportowe” (cudzysłów wyjaśnię później, chociaż ci, którzy mają podobne sytuacje, wiedzą o co chodzi). Będą to doświadczenia tożsame z tymi, jakim poddano wielu obywateli naszego kraju, wmanewrowanych w podobne sytuacje, chociażby w ramach programu „Orlik”. 

 

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 8/2020, strona 24-25 (spis treści >>)