logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z 17 lipca 2023 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułu naukowego w miesięczniku MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymują 140 pkt.

W styczniu br mija dokładnie 50 lat od pierwszego przyjazdu Ingvara Kamprada, założyciela IKEA do Polski. Celem wizyty, która rozpoczęła się 21 stycznia 1961 roku i trwała tydzień, było nawiązanie współpracy z polskimi producentami mebli. Od samego początku narodziły się bardzo przyjazne relacje, które zaowocowały złożeniem pierwszego zamówienia już na drugi dzień po przyjeździe przedstawicieli IKEA do Zakładu Mebli Giętych w Radomsku. Zamówienie to dotyczyło między innymi 500 sztuk krzeseł ÖGLA wytwarzanych z giętego drewna bukowego i opiewało na kwotę 69 tysięcy koron szwedzkich . W ten sposób rozpoczął się bardzo udany związek IKEA z Polską, który trwa już pół wieku. Ingvar Kamprad zainteresował się Polską po wizycie polskiego ministra spraw zagranicznych, profesora Witolda Trąmpczyńskiego, który w 1960 roku odwiedził Szwedzką Izbę Handlu w celu nawiązania współpracy ze szwedzkimi firmami. Kilka miesięcy później przedstawiciele IKEA zostali zaproszeni do Polski. Pierwszą wizytę Ingvara Kamprada w Polsce doskonale pamięta pan Marian Grabiński, obecnie doradca w IKEA, który wówczas sprawował funkcję technologa drewna, projektanta oraz konstruktora w centrali eksportu przemysłu meblowego PAGED. Jako członek delegacji PAGED-u, pan Marian przywitał przedstawicieli IKEA na lotnisku w Warszawie. Ingvarowi Kampradowi towarzyszył jego ojciec, Feodor oraz Ragnar Sterte, szef zakupów IKEA .
„Nie wierzyliśmy, że coś z tego będzie. IKEA nie była wówczas znaną firmą. Jednakże negocjacje, choć były bardzo rzeczowe i szczegółowe, przebiegały w bardzo ciepłej atmosferze. Od razu pomyślałem, że chcę z nimi pracować. Pierwsze zamówienie zostało złożone już na drugi dzień po przyjeździe Ingvara do fabryki” – wspomina Marian Grabiński.
IKEA bardzo szybko zdecydowała się na kolejne zamówienia z Polski. Jeszcze w 1961 roku Ingvar Kamprad wraz z projektantami mebli IKEA odwiedził targi w Poznaniu, gdzie zamówił meble skrzyniowe. Kolejne zamówienia dotyczyły mebli biurowych oraz szafek TORE – były to pierwsze meble wyprodukowane w Polsce na podstawie projektów IKEA. Kontynuowano także produkcję krzeseł ÖGLA. W 1962 roku IKEA zamówiła w Famegu aż 20 tysięcy sztuk tego typu krzeseł, natomiast cztery lata po zapoczątkowaniu współpracy z Polską, krzesło ÖGLA,
w słynnym teście magazynu „Allt i Hemmet” („Wszystko dla domu”), poświęconemu dekoracji wnętrz, uznane zostało za wizytówkę jakości IKEA, przy zachowaniu niskiej ceny .
Od momentu złożenia pierwszego zamówienia, w styczniu 1961 roku, do roku 2010 wartość eksportu z Polski dla IKEA na świecie wzrosła do około 6 miliardów złotych. Początkowo warunki pracy w polskich fabrykach mebli były utrudnione ze względu na brak w pełni nowoczesnych linii produkcyjnych i urządzeń technicznych oraz problemy z drzewami uszkodzonymi podczas działań wojennych. Pomimo to, właśnie w Polsce powstawały jedne z najlepiej sprzedających się mebli IKEA .
 „Podpisano z nami kontrakty długoterminowe i pozostawiono czas na spokojne planowanie, a potem bardzo szybko staliśmy się jednym z głównych dostawców. W połowie lat sześćdziesiątych wyroby z Polski można było już znaleźć na pięćdziesięciu stronach katalogu IKEA. […] IKEA wprowadzała nową technologię. Rewolucją była, na przykład, nowa technika obróbki powierzchni drewna, a w skutek weryfikacji procesu produkcyjnego i wynajdywania oszczędności udawało się utrzymać cenę na niskim poziomie ” – powiedziała jedna z osób, która w tym czasie pełniła funkcję kierowniczą w PAGED.
Od samego początku współpraca IKEA z Polską układała się pomyślnie, a z biegiem lat jej rozwój nabierał coraz większego tempa. W 1984 roku IKEA otrzymała zgodę na rejestrację swojego biura technicznego w Polsce. Obecnie firma należy do grona kluczowych zagranicznych inwestorów w Polsce, a trwający już pół wieku związek stale przynosi obu stronom ogromne korzyści. IKEA współpracuje ze swoimi dostawcami na bazie wieloletnich kontraktów, dzięki czemu wielu z nich udało się przekształcić z niewielkich firm w potentatów meblowych. Firma planuje dalszy rozwój w Polsce.
IKEA zyskała natomiast w Polsce partnera, który jest drugim co do wielkości dostawcą produktów dla firmy. Domy niezliczonych rodzin na całym świecie umeblowane są meblami wyprodukowanymi w Polsce. Polacy pokochali praktyczne i ładne meble oraz akcesoria projektowane i oferowane przez IKEA. Najchętniej sięgają po szafki i akcesoria kuchenne, meble dziecięce, pudełka i pojemniki, modułowe regały BESTA, szafy z serii PAX czy materace SULTAN. Większość z nich objęta jest wieloletnią gwarancją.
W związku z obchodami 50-lecia współpracy, IKEA przygotowała dla swoich klientów w Polsce liczne atrakcje. Pierwszym prezentem była rezygnacja z podniesienia cen całego asortymentu oferowanego przez IKEA, pomimo zmiany wysokości VAT. 21 stycznia członkowie klubu IKEA Family zaproszeni są do sklepów na specjalny tort jubileuszowy. O kolejnych niespodziankach klienci będą się dowiadywać przez cały 2011 rok.