logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

W Polsce wciąż jest za mało nowoczesnych szpitali i specjalistycznych przychodni. Być może, sytuacja ta za jakiś czas nieco się poprawi, bo obecnie realizowane są liczne budowy nowych obiektów medycznych i gruntowne modernizacje istniejących. A oto tylko kilka przykładów takich inwestycji.

W kwietniu 2015 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę nowoczesnego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Prokocimiu, którą realizuje firma Warbud S.A. Nowy kompleks szpitalny powstaje u zbiegu ulic Kostaneckiego i Jakubowskiego. Na działce o powierzchni ponad 15 ha zostanie wzniesionych dziesięć budynków, które będą miały po osiem kondygnacji, w tym do dwóch podziemnych. W budynkach tych znajdą się m.in. oddział „łóżkowy” z ponad 900 miejscami, blok operacyjny z 20 salami, zespół diagnostyczno-zabiegowy, dydaktyczny i ratunkowy, a także poradnie specjalistyczne i zaplecze techniczne (stacja zasilania, zbiorniki wód, stacja hydroforowa, kotłownia, kuchnia, pralnia itp.). Na terenie kompleksu szpitalnego zaplanowano – poza ciągami pieszymi i jezdnymi – ponad 1200 miejsc parkingowych dla samochodów oraz lądowisko dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Budowa Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Prokocimiu ma się zakończyć w 2019 roku.

Kolejna inwestycja to budowa nowej siedziby Wrocławskiego Centrum Rehabilitacji i Medycyny Sportowej (WCRiMS), który jest częścią grupy Hasco. Na jej wykonawcę wybrano w przetargu firmę AWBUD S.A. z siedzibą w Fugasówce. Wartość kontraktu to 52 mln netto, a placówka ma być gotowa w końcu kwietnia 2016 roku. WCRiMS ma świadczyć usługi zarówno w zakresie rehabilitacji dziennej, jak i szpitalnej łącznie z zabiegami operacyjnymi. Do dyspozycji pacjentów będzie również specjalistyczna przychodnia oraz kompleksowa pracownia diagnostyczna. W ramach opieki szpitalnej powstanie pięć oddziałów: rehabilitacja ogólnoustrojowa, neurologiczny, kardiologiczny, dziecięcy oraz ortopedia z dwiema salami operacyjnymi. Łącznie w szpitalu będzie ponad 150 łóżek w pokojach jedno- i dwuosobowych z pełnymi węzłami sanitarnymi.

W październiku 2016 roku ma się zakończyć realizacja trzeciego etapu budowy Ośrodka Radioterapii na terenie Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie. Umowę na wykonanie tej inwestycji szpital podpisał we wrześniu br. z firmą Warbud S.A. Budynek o powierzchni netto ponad 3,5 tys. m2 będzie miał trzy kondygnacje naziemne i dwie podziemne. Na parterze obiektu przewidziano centralną rejestrację, gabinety: lekarskie i zabiegowy oraz pomieszczenia dla personelu, a na pierwszym i drugim piętrze szpitalny oddział onkologiczny z 49 łóżkami oraz pracownię leku cytostatycznego. W części podziemnej znajdują się m.in. trzy bunkry do naświetlań oraz pracownie CT i brachyterapii.  

Pod koniec września 2015 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku, a 3 listopada Oddział Północny Mostostalu Warszawa podpisał kontrakt na wykonanie pierwszego etapu prac związanych ze wznoszeniem budynków B, C i D. Centrum Medycyny Nieinwazyjnej o powierzchni użytkowej ok. 75 tys. m2 ma być najnowocześniejszym szpitalem w Polsce. Będą go tworzyć cztery 7-kondygnacyjne (w tym jedna podziemna) budynki, w których znajdzie się 688 szpitalnych łóżek. Koszt budowy tej placówki oszacowano na 594 mln zł. W nowym obiekcie znajdą się oddziały internistyczne, psychiatria, neurologia, onkologia z radioterapią, diagnostyka nuklearna, neonatologia i dermatologia. Inwestycja będzie realizowana w dwóch etapach – pierwsi pacjenci mają trafić do nowego Centrum pod koniec 2018 roku, a całość ma być gotowa za 5 lat. Niebawem na terenie powstającego szpitala prace rozpocznie firma Mostostal jako generalny wykonawca stanu zerowego trzech budynków. Poza uporządkowaniem i przygotowaniem terenu (rozbiórki, roboty ziemne itp.) firma wykona żelbetowe konstrukcje fundamentów, ścian i stropu nad poziomem -1 budynków B, C, D wraz z niezbędnymi elementami izolacji przeciwwodnych i przeciwwilgociowych, a także elementy kanalizacji sanitarnej i deszczowej podposadzkowej oraz elementy instalacji odgromowej i uziemiającej. Na wykonanie tych robót Mostostal ma 5 miesięcy.

Nowy szpital powstanie też w warszawskim biurowcu Garden Plaza, znajdującym się w pobliżu skrzyżowania ulic Elbląskiej i Szamockiej. Obiekt ten oddano do użytku w 2014 roku i był pierwszym projektem na Żoliborzu łączącym nowoczesność i funkcjonalność z rozwiązaniami proekologicznymi. Garden Plaza ma cztery kondygnacje naziemne i podziemny garaż z miejscami postojowymi dla ok. 130 samochodów. Obiekt ten wzniesiono na planie pięciokąta, dzięki czemu powstało wewnętrzne patio. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi prawie 9 tys. m2. Pierwotnie w budynku miały znaleźć się biura klasy A i lokale handlowo-usługowe. Pod koniec października br. biurowiec kupiła Grupa Lux Med z zamiarem przekształcenia go w prywatny szpital. Przebudową i adaptacją budynku do nowej funkcji zajmie się spółka FB Antczak. Wartość kontraktu to prawie 30 mln zł, a prace mają się zakończyć w 2017 roku.

Źródło: placówki medyczne, wykonawcy i media lokalne