logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Image YAWAL SUN PROTECTION, najnowszy produkt firmy YAWAL S.A.- czołowego polskiego dostawcy aluminiowych systemów architektonicznych dla budownictwa -   przeznaczony  jest nie tylko dla  producentów stolarki aluminiowej, ale także dla firm z szeroko rozumianej branży osłonowej (producentów rolet, bram itp.), stanowi bowiem naturalne połączenie ofert obu tych grup producentów.
Systemy YAWAL zastosowano w fabryce ABB w Aleksandrowie Łódzkim. Stolarka aluminiowa i jej montaż został przeprowadzony przez firmę ARTON z Częstochowy. Przy realizacji zastosowano system fasadowy FA 50, do którego to systemu zamocowano łamacze światła w wersji stałej i ruchomej (YAWAL SUN PROTECTION). Oprócz tego podczas realizacji korzystano z systemów PBI 40 i TM62 (ścianki działowe, okna i drzwi). Realizacja ta jest doskonałym przykładem współpracy systemodawcy (YAWAL) i firmy wykonawczej (ARTON).
Jeśli chodzi o łamacze światła to zastosowano profil soczewkowy o szerokości 240 mm. Cała konstrukcja połączona jest z systemem sterującym pozwalającym na niezależne użytkowanie poszczególnych segmentów lameli. Oprócz tego na fasadzie umieszczone są tzw. czujniki natężenia światła słonecznego. Czujnik połączony jest z systemem sterującym lamelami. Przekroczenie zadanej wartości natężenia światła powoduje automatyczny ruch lameli soczewkowych dający ograniczenie dopływu światła do wnętrza budynku.
Image Cała realizacja doskonale wpisuje się w obecnie istniejącą na rynku tendencję, aby urządzenia działające w budynku tworzyły zintegrowany system pozwalający na zapewnienie optymalnych warunków pracy ludzi wewnątrz budynku, przy równoczesnej dbałości o koszty (czyli o oszczędność energii elektrycznej).
Kolejnym krokiem w rozwoju tego typu produktów jest umieszczanie na lamelach ogniw fotowoltaicznych które nie tylko ograniczają koszty klimatyzacji ale same generują tanią energię elektryczną. Oprócz tego, zamontowane na elewacji budynku konstrukcje przeciwsłoneczne (np. typu łamacze światła) ewidentnie wzbogacają bryłę budynku, co czyni go znacznie bardziej atrakcyjnym z architektonicznego punktu widzenia. Ważnym aspektem decydującym o stosowaniu na elewacjach konstrukcji typu YAWAL SUN PROTECTION jest to, że budynek na którym w odpowiedni sposób zainstalowano taki element wyróżnia się wizualnie na tle innych.