logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Większość z nas chciałaby mieszkać w domu, który jest ciepły zimą i chłodny latem. Tylko prawidłowo wykonana termomodernizacja z użyciem sprawdzonych materiałów gwarantuje uzyskanie tego komfortu. Dodatkowe plusy? Zużywamy mniej energii, oszczędzamy pieniądze i chronimy środowisko. Jeśli chcemy bez nerwów  wykonać termomodernizację jeszcze w tym roku, warto już teraz podjąć decyzję o ociepleniu naszego domu.  Średnie opłaty  za ogrzewanie  nieocieplanego budynku stanowią ponad 50%  wszystkich kosztów eksploatacji budynku.  Straty energii cieplnej w około 1/3 spowodowane są przenikaniem ciepła przez niezabezpieczone termicznie ściany. Zimą ciepło ucieka na zewnątrz,  a latem przenika  do pomieszczeń.  W sezonie jesienno- zimowym  ratujemy się grzejnikami, a latem, jeśli nas stać, klimatyzacją lub w najgorszym razie wentylatorami. Koszty związane z utrzymaniem właściwej temperatury w domowych pomieszczeniach można jednak znacząco obniżyć przeprowadzając termomodernizację swojego domu. Żeby była skuteczna, musi być wykonana przy wykorzystaniu materiałów izolacyjnych wysokiej jakości, dlatego  warto wiedzieć, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze.
Uwaga na nieuczciwych producentów
Na rynku materiałów budowlanych bez problemu można znaleźć producentów,  którzy sprzedają delikatnie mówiąc niepełnowartościowe materiały budowlane.  Branża termoizolacyjna nie jest  niestety wolna od tej  przypadłości, również  tutaj znajdują się nieuczciwi producenci. Styropian od niesprawdzonych wytwórców  ma o wiele niższe parametry od deklarowanych na etykiecie. Taki materiał nie zapewni oczekiwanych oszczędności. Co więcej, nie ma gwarancji jego należytej wytrzymałości.
Mądry Polak przed szkodą
 W sklepie czy hurtowni  bardzo trudno sprawdzić, który materiał  budowlany jest dobrej jakości, który gorszej, a który jest zwykłym budowlanym bublem. Co zatem robić, żeby nie dać się oszukać?  Na pewno warto porzucić myśl o kupowaniu od nieznanych producentów. Zaleca się  wybieranie markowych  produktów, liderów branży, którzy latami pracują na uznanie klientów. Przed zakupem sprawdźmy w prasie branżowej lub na stronach internetowych,  które z produktów posiadają konieczne certyfikaty i rekomendacje jakościowe przyznane przez niezależne, notyfikowane w Unii Europejskiej  Instytuty zajmujące się weryfikacją materiałów budowlanych.  Tylko wysokiej jakości produkty, np. styropian w kropki Termo Organiki, posiadają rekomendacje  techniczne jakości:  RTQ.   W Polsce takie potwierdzenia jakości wydawane są przez Instytut Techniki Budowlanej.
Jak wybierać materiał do termomodernizacji
- unikaj niezwykle tanich produktów
- pytaj o rekomendacje audytorów zrzeszonych w ZEA
- wybieraj markowe produkty od znanych producentów
- sprawdzaj w Internecie i prasie branżowej, które produkty posiadają certyfikaty jakości
- na stronach GUNB i UOKiK sprawdź czarną listę wadliwych produktów
- nie kupuj od nieznanych importerów
- pytaj o rekomendacje znajomych