logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

24-26 kwietnia 2024 r. po raz kolejny odbędzie się Ogólnopolski Konkurs Konstruktorski „wyKOMBinuj mOst 2024” zorganizowany przez Koło Naukowe Mechaniki Konstrukcji KOMBO z Politechniki Gdańskiej. Będzie to już XVII edycja wydarzenia, które na przestrzeni lat zyskało renomę i prestiż w całej Polsce. Cieszy się ono dużym zainteresowaniem i z roku na rok przyciąga coraz więcej studentów uczelni technicznych, osób ze środowiska naukowego oraz największe firmy budowlane w kraju, które wspierają inicjatywę.

Uczestnicy zmierzą się z zadaniem projektowym polegającym na wykonaniu przęsła mostowego o długości 100 centymetrów mając do dyspozycji jedynie klej i arkusze papieru. Model jest oceniany według ustalonych kryteriów: nośności i masy konstrukcji. To na pozór proste zadanie wymaga od uczestników mnóstwo wyobraźni oraz kreatywności połączonej z wiedzą techniczną.

Drugiego dnia wydarzenia odbędzie się konferencja budowlana KOMBOferencja zorganizowana przez Koło Naukowe, podczas której zostaną wygłoszone referaty o tematyce związanej z szeroko pojętym budownictwem - projektowaniem i wykonawstwem. Trzeciego, ostatniego dnia odbędzie się oficjalne obciążanie mostów w celu wyłonienia zwycięskich zespołów oraz wykonanych przez nich konstrukcji. Wydarzenie zwieńczy wręczenie nagród laureatom.

Konkurs ma na celu kształtowanie zdolności projektowo-analitycznych i rozwijanie umiejętności kierowania projektem w ograniczonych warunkach oraz pod presją czasu, ponieważ na wykonanie przęsła mostowego uczestnicy mają zaledwie 7 godzin. ,,wyKOMBinuj mOst” jest znakomitym doświadczeniem, które z pewnością będzie przydatne w przyszłej praktyce zawodowej.

Harmonogram konkursu wyKOMBinuj mOst 2024

Więcej informacji na stronach Koła Naukowego KOMBO:

https://wilis.pg.edu.pl/wykombinuj-most,

https://www.facebook.com/wykombinujmost.