logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

32. Międzynarodowym Targom Budownictwa i Architektury BUDMA(30.01 – 2.02.2024), zorganizowanym przez Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP), towarzyszyły Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Pomocniczego INTERMASZ, Targi Rozwiązań dla Budownictwa Infrastrukturalnego INFRATEC oraz Targi KOMINKI.

Uczestniczyło w nich ponad 650 firm z 25 krajów, a odwiedziło je blisko 25 tys. osób z 43 krajów, m.in. generalni wykonawcy, przedstawiciele firm budowlanych, inwestorzy, architekci oraz osoby reprezentujące sieci handlowo-dystrybucyjne. Wśród kontrahentów zagranicznych znalazło się ponad 250 kupców reprezentujących sieci handlowe z 27 krajów, co było możliwe dzięki realizacji programu HOSTED BUYERS. Swoją ofertę zaprezentowali producenci i dystrybutorzy nowoczesnych technologii i materiałów budowlanych stosowanych w budownictwie, m.in. stolarki budowlanej; materiałów ściennych i dachowych; chemii budowlanej; okładzin ściennych, materiałów hydro- i termoizolacyjnych.

Tradycyjnie podczas uroczystego otwarcia targów wręczono Złote Medale MTP Budma 2024 za produkty i rozwiązania wyróżniające się innowacyjnością, doskonałą jakością, wyznaczające nowe trendy w budownictwie i wpisujące się w ideę zrównoważonego budownictwa. Kapituła konkursowa pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Józefa Jasiczaka nagrodziła Złotymi Medalami MTP dwadzieścia wyrobów, w tym m.in. pustak ceramiczny Termoton P+W 25 Diament Plus S; wiatrownicę panelową Pruszyński; beton polimerowo- -cementowy Hygrosmart Fix&Finisz.

Targi stanowiły także platformę wymiany wiedzy i doświadczeń ekspertów i praktyków. Towarzyszył im bogaty program konferencji, seminariów, prezentacji i debat, podczas których omówiono najbardziej aktualne problemy budownictwa oraz kierunki i szanse jego rozwoju, nawiązując do tegorocznego hasła targów „Zielona Przyszłość Budownictwa”. Optymalne wykorzystanie energii odnawialnej, efektywność energetyczna budynków i ekologiczne materiały/ technologie to elementy, które kształtują budownictwo ekologiczne.

Tematem Dni Inżynierskich, zorganizowanych przez Wielkopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa, było bezpieczeństwo rewitalizowanych budynków wielkopłytowych. Przedstawiono kierunki rewitalizacji osiedli budynków wielkopłytowych, możliwości ich dostosowania do wymagań efektywności energetycznej w UE, a także możliwości nadbudowy tego typu obiektów.

Forum Designu i Architektury „D&A” poświęcone było roli zasobów wodnych miast – rzek, jezior, wód opadowych oraz wykorzystaniu ich potencjału w projektowaniu. Tematem Forum była „ODNOWA. Do źródeł witalności”. Gościem specjalnym wydarzenia była Yuki Ikeguchi, wiceprezes wykonawczy i partner w Kengo Kuma and Associates, która podzieliła się swoimi doświadczeniami z realizacji projektów architektonicznych na całym świecie, oraz Izabela Małachowska -Coqui, która przybliżyła niezwykle ważną rolę wody w mieście na przykładach realizacji w Berlinie, Warszawie, Monachium czy Sevilli.

Podczas MONTERIADY, organizowanej przez Związek Polskie Okna i Drzwi wraz z partnerami, promowano kampanię TERMOMODERNIZACJA + DOBRY MONTAŻ. Można było skorzystać z porad ekspertów i dowiedzieć się m.in., jak pozyskać dofinansowanie na termomodernizację domu i wymianę źródła ogrzewania z programu „Czyste Powietrze”. W centrum wydarzenia zlokalizowano ścianę montażową, na której demonstrowano, jak poprawnie i z użyciem nowoczesnych rozwiązań zamontować stolarkę budowlaną.

Tematem III Konferencji Naukowo-Technicznej Bezpieczeństwo Pożarowe Obiektów Budowlanych były odstępstwa od przepisów i ocena ryzyka w inżynierii pożarowej. Dyskutowano też o roli projektanta i rzeczoznawcy, a także nietypowych rozwiązaniach ppoż. stosowanych w obiektach budowlanych oraz bezpieczeństwie pożarowym konstrukcji drewnianych i betonowych.

Polska Izba Budownictwa, we współpracy z organizacjami eksperckimi, zorganizowała panel dyskusyjny dotyczący efektywności energetycznej w budownictwie. Szacuje się, że 17% społeczeństwa zmaga się z ubóstwem energetycznym. Głęboka termomodernizacja istniejących budynków wymaga innowacyjnych materiałów i technologii.

Podczas spotkania przygotowanego przez Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe omówiono zalety drewna jako materiału budowlanego przyszłości. Analizowano, jaką strategię rozwoju powinny przyjąć polskie przedsiębiorstwa przetwarzające i wykorzystujące drewno. Dyskutowano o prefabrykowanym budownictwie drewnianym i jego wkładzie w zrównoważoną architekturę, a także roli drewna jako kluczowego elementu budynków niskoemisyjnych.

Międzynarodowa Strefa Spotkań na targach BUDMA 2024 była centralnym miejscem networkingowym. Sprzyjała nawiązaniu relacji biznesowych oraz wymianie doświadczeń na temat rozwoju firm na arenie międzynarodowej, finansowania oraz bezpieczeństwa transakcji i logistyki.

Podczas targów odbyły się również Mistrzostwa Polski Młodych Dekarzy oraz pokazy, warsztaty i szkolenia m.in. glazurnicze, dotyczące systemów suchej zabudowy, malowania i szpachlowania, a także Strefa Innowacji – nowości dekarskie, czy Strefa Ognia z polskimi premierami produktów kominkowych.