logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Cemex, znany producent materiałów budowlanych, ogłosił nabór zgłoszeń do konkursu Förderpreis Beton Central Europe 2024. Celem konkursu, organizowanego od 1984 r. w Niemczech, a od 2020 r. również w Polsce i Czechach, jest zachęcanie młodych ludzi do poszerzania wiedzy przy jednoczesnym promowaniu rozwoju produkcji, przetwarzania i zastosowania cementu, betonu i konstrukcji betonowych.

Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma nagrodę w wysokości 10 000 EUR. Firma zdecydowała się po raz pierwszy przyznać nagrody również osobom, które zajmą drugie i trzecie miejsce, w wysokości odpowiednio 3 000 i 2 000 EUR. Wszystkie zgłoszenia oceniane będą przez niezależne międzynarodowe jury składające się z naukowców specjalizujących się w materiałach budowlanych.

Zadaniem konkursowym jest zaproponowanie sposobów poprawy właściwości materiałowych, jakości oraz efektywności kosztowej betonu i konstrukcji betonowych, a także ich aspektów ekologicznych i technologicznych. Do udziału w konkursie mogą się zgłosić specjaliści m.in. z firm budowlanych zajmujących się produkcją materiałów budowlanych, przedstawiciele instytutów badawczych, uczelni.

Ruediger Kuhn, wiceprezes Cemex ds. Materiałów na Europę Centralną, powiedział: Z przyjemnością otwieramy konkurs Förderpreis Beton 2024 dla Europy Centralnej i z niecierpliwością oczekujemy na zgłoszenia. Przyznawane nagrody potwierdzają nieustanny postęp w naszym sektorze, który napędzany jest genialnymi pomysłami młodych naukowców i technologów. Zgłoszenia otrzymywane w każdej edycji konkursu są zawsze dla nas inspirujące, a wykazywany przez nich duch współpracy dobrze wróży na przyszłość branży materiałów budowlanych.

W Niemczech, Förderpreis Beton cieszy się uznaniem wśród technologów betonu. Bardzo się cieszę, że Cemex rozpoczyna kolejną edycję konkursu Förderpreis Beton Central Europe. To konkurs o uznanej kilkudziesięcioletniej tradycji w Niemczech, a od kilku lat również w Polsce i Czechach. Jest to świetna okazja do zaprezentowania się młodych ludzi zajmujących się naukowo technologią betonu. Cement i beton stoją przed ogromnymi wyzwaniami związanymi z polityką klimatyczną i bez wątpienia prace związane z dekarbonizacją materiałów budowlanych i budownictwa będą szczególnie oczekiwane. Obserwując to, co dzieje się w tym obszarze – co było dobrze widoczne choćby w czasie ostatniej edycji Dni Betonu – jestem przekonany, że w konkursie pojawi się wiele bardzo ciekawych, innowacyjnych projektów – podsumował prof. Jan Deja, Dyrektor Wykonawczy Stowarzyszenia Producentów Cementu oraz członek jury konkursu.

Więcej informacji o konkursie:

www.cemex.de/aktuelles_presse/veranstaltungen/foerderpreis_beton