logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

8 grudnia 2023 r. w Pawilonie Wystawowym Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP)w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w XXVII edycji konkursu „Polskicement w architekturze”, organizowanego przez SARP oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu. Ocenie poddano 31 obiektów zgłoszonych do konkursu, wykonanych w technologii żelbetowej, przekazanych do użytkowania w 2022 r. Jury pod przewodnictwem arch. Marka Chrobaka, Wiceprezesa SARP, nominowało do finału 15 obiektów, a nagrodzono 5 z nich.

Jak podkreślił podczas uroczystości Krzysztof Kieres, Przewodniczący SPC, przyznane nagrody dają pełny przekrój możliwości betonu, z którego architekci tworzą prawdziwe arcydzieła. Podobnie wybrzmiała wypowiedź Zbigniewa Pilcha, Dyrektora ds. Marketingu i Public Affairs SPC, który stwierdził, że beton – najpowszechniej używany na świecie materiał budowlany nie musi być banalny, co potwierdzili architekci – uczestnicy konkursu swoimi projektami i realizacjami.

Pierwsza nagroda w XXVII edycji konkursu „Polski cement w architekturze” została przyznana za projekt Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy (fotografia), a otrzymała ją Pracownia Bujnowski Architekci. Jury doceniło konsekwentne i umiejętne zastosowanie technologii betonu wylewanego warstwowo. Alegoria idei wielowarstwowości życia i pamięci odzwierciedlona w strukturze i formie architektonicznej tworzy niespotykany mezalians „Pamięci i architektury” – czytamy w uzasadnieniu jury.

Izba Pamięci przy Cmentarzu PowstańcówWarszawy, która otrzymała pierwszą nagrodę w XXVII edycji konkursu „Polski cement w architekturze” Fot. archiwum SPC

Inwestorem Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy jest Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta Stołecznego Warszawy, a wykonawcą Konsorcjum POB Śląsk iMTM Budownictwo.

Dwie równorzędne drugie nagrody wręczono: Pracowni Projektowej Ligas Architekci za projekt obiektu Kino Plenerowe w Suszcu oraz Pracowni db2 architekci za Gimnazjon w okolicach Opola.

Kino Plenerowe w Suszcu powstało w odpowiedzi na potrzeby lokalnej społeczności. Jest to nie tylko scena plenerowa, ale również miejsce spotkań integracyjnych mieszkańców, wybudowane przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania, Ziemia Pszczyńska. Jego projekt i realizacja pokazują, jak dysponując małym budżetem, można zrealizować obiekt o ciekawej, indywidualnej architekturze w technologii betonu barwionego w masie z zastosowaniem tradycyjnego szalunku drewnianego.

W przypadku obiektu Gimnazjon nagrodę przyznano za umiejętne i wyważone zastosowanie prefabrykatów betonowyh i znakomite połączenie betonu, szkła oraz drewna, dzięki czemu nadano lekkość i smukłość konstrukcji pawilonu.

W XXVII edycji konkursu „Polski cement w architekturze” przyznano też jedno wyróżnienie, które otrzymała Pracownia INDO Architekci za obiekt Yume House w Krakowie oraz nagrodę specjalną. Otrzymała ją pracownia PL.architekci za Dom betonowy k. Słupcy. Jest to dom mieszkalny, jednorodzinny, w którym beton został wykorzystany w niemal każdym elemencie, a mimo tego rozwiązania architektoniczne nadały bryle i wnętrzu obiektu lekkość i stylowy charakter. Nagrodę specjalną ufundowało Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce.

Krystyna Wiśniewska