logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Elewacje wykończone tynkiem są charakterystyczne dla budynków ze ścianami jednowarstwowymi i dwuwarstwowymi. Cienkowarstwowa struktura jest w takim przypadku nakładana na zaciągniętą klejem i siatką izolację termiczną. Domy z jednolitą fasadą mogą wydawać się nieco monotonne pod względem wizualnym. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku jest zastosowanie odpowiednich detali architektonicznych przełamujących pospolitość.

Jak nadać charakter elewacji wykończonej tynkiem?

Przełamanie monotonii elewacji z tynku jest ważne, aby nadać budynkowi ciekawy i atrakcyjny wygląd. Poniżej przedstawiamy sposoby umożliwiające osiągnięcie tego celu.

  • Różnokolorowe tynki – wybór różnych barw struktury na elewację może znacząco wpłynąć na ogólny wygląd budynku. Decydując się na takie rozwiązanie, można zastosować kilka odcieni tego samego koloru lub połączyć odcinające się barwy, aby stworzyć efekt wizualnego kontrastu.
  • Struktury i faktury – zestawienie zwykłego tynku ze strukturą z dodatkiem kruszyw może nadać elewacji trójwymiarowy wygląd.
  • Detale architektoniczne – dodanie detali architektonicznych, takich jak gzymsy czy listwy dekoracyjne może przełamać monotonię elewacji i dodać jej głębi.
  • Strefy na elewacji – wykonanie poziomych i pionowych boni umożliwia podział elewacji na sekcje i nadanie jej nowoczesnego wyglądu.
  • Zastosowanie innych materiałów – połączenie tynku z innymi materiałami, takimi jak płytka klinkierowa, kamień naturalny, drewno lub metal pozwala stworzyć kontrast i nadać unikalny wygląd elewacji.
  • Okna i ościeżnice – dodatkowym urozmaiceniem elewacji mogą być odpowiednio zaprojektowane okna i ościeżnice. Dobrym rozwiązaniem w tym zakresie jest zastosowanie okien o nietypowych kształtach lub dodatkowych ozdobnych elementów wokół ościeży.
  • Inne elementy dekoracyjne – charakteru elewacji mogą dodać dodatkowe elementy dekoracyjne, również wokół budynku, takie jak reliefy, ozdobne balustrady czy poręcze.
  • Rośliny – w celu nadania elewacji naturalności można zastosować na jednej ze ścian lub wokół budynku odpowiednie rośliny i winorośle.
  • Oświetlenie – odpowiednie oświetlenie elewacji może dodać jej atrakcyjności i zmienić jej wygląd w nocy.
  • Sztuka uliczna i mural – w celu przyciągnięcia uwagi i nadania budynkowi nowego charakteru można pokryć część elewacji muralem lub innym rodzajem sztuki ulicznej.

 

 

O czym warto pamiętać, projektując elewację?

Przełamanie monotonii elewacji z tynku może być osiągnięte poprzez kombinację różnych wskazanych wcześniej technik. Istotne jest, aby zachować równowagę między różnymi elementami i upewnić się, że efekt końcowy pasuje do ogólnego stylu i charakteru budynku. Dobrym rozwiązaniem przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej wykończenia zewnętrznych ścian budynku jest konsultacja z architektem, który odpowiednio dobierze stylistykę dodatków i uwzględni szczegóły technologiczne dotyczące montażu.