logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z 17 lipca 2023 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułu naukowego w miesięczniku MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymują 140 pkt.

Coraz więcej osób decyduje się na montaż oczyszczalni obok domu lub prowadzonej firmy czy instytucji. Ciekawą propozycją są oczyszczalnie tunelowe. Czym się wyróżniają i dlaczego warto rozważyć ich wybór? Wszystkie odpowiedzi rozwiewamy w tym artykule.

Oczyszczalnia tunelowa — co to takiego?

Oczyszczalnia tunelowa to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego szamba. Polecana dla osób, które z różnych względów nie mogą podłączyć posesji do sieci kanalizacyjnej. Zmniejsza koszty eksploatacji oraz pozytywnie wpływa na lokalne środowisko naturalne. Wykorzystuje mechaniczną i biologiczno-tlenową metodę oczyszczania nieczystości oraz rozsącza je w gruncie. To rozwiązanie sprawdzi się na działkach o mniejszych powierzchniach.

Budowa oczyszczalni tunelowej

Przydomowa oczyszczalnia ścieków tunelowa zbudowana jest z kilku modułów w różnych kształtach. Dzięki temu można je dopasować do indywidualnych potrzeb danej firmy lub gospodarstwa domowego. Za pomocą zatrzasków moduły łączą się w taki sposób, by tworzyć podziemny korytarz. Poza rurą zasilającą na końcu oczyszczalni modułowej znajduje się rura z kominkiem, który zapewnia wentylację. Puste dno o odpowiedniej perforacji bocznej ścian ułatwia rozsączanie ścieków w oczyszczalni tunelowej. Znajdujące się w niej ścieki mają kontakt z tlenem, dzięki czemu bakterie mogą rozkładać znajdujące się w fekaliach substancje.

Jak działa oczyszczalnia tunelowa?

Działanie oczyszczalni tunelowej składa się z dwóch następujących po sobie etapów:
- Podoczyszczanie beztlenowe i separacja substancji nierozpuszczalnych w wodzie. W znajdujących się w glinianym osadniku nieczystościach płynnych zachodzą procesy sedymentacji, flotacji i fermentacji z udziałem bakterii beztlenowych.

- Doczyszczanie tlenowe — ścieki kierowane są do studzienki rozdzielczej, z której są równomiernie rozprowadzane do gruntu. Tutaj zachodzą procesy utleniania ścieków z udziałem bakterii tlenowych.

Gdzie zamontować oczyszczalnię tunelową?

Sprzyjające warunki gruntowo-wodne oraz gleba o dobrej przepuszczalności sprawiają, że warto wziąć pod uwagę montaż tuneli filtracyjnych. Choć trzeba też zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu. Przy wyborze miejsca dla oczyszczalni tunelowych najlepiej zachować odległość:

 • 3 metry od budynków
 • 2 metry od granic działki
 • 3 metry od wysokich drzew
 • 30 metrów od ujęcia wody pitnej
 • 1,5 metra od najwyższego poziomu wód gruntowych.

 

 

Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków z tunelem drenażowym

Zastanawiasz się, czy to rozwiązanie dla Ciebie? Szukasz energooszczędnej, niezawodnej, ekologicznej i niemal bezobsługowej przydomowej oczyszczalni ścieków? Oczyszczalnie tunelowe to wyróżnia:

 • niski koszt zakupu i eksploatacji
 • kontrola oczyszczanych ścieków
 • prosta konstrukcja
 • możliwość dostosowania do każdej działki
 • skuteczne oczyszczanie ścieków
 • brak brzydkich zapachów
 • wysoka wytrzymałość konstrukcji
 • odporność na korozję


Przydomowa oczyszczalnia ścieków pozwala oczyścić ścieki bytowo-gospodarcze. To rozwiązanie idealne dla posesji — zarówno domów jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych, jak i firm oraz instytucji, które nie mają możliwości podłączenia się do kanalizacji.

Oczyszczalnie ścieków tunelowe cieszą się mnóstwem dobrych opinii wśród klientów. W porównaniu z podobnymi rozwiązaniami ceny oczyszczalni tunelowych są atrakcyjne. Oczyszczalnie tunelowe pozwalają zapomnieć o konieczności cyklicznych wywozów szamba oraz wyeliminować nieprzyjemne zapachy.

 

Poza tym są proste w montażu i obsłudze. Skontaktuj się z Primeko — sprawdzonym i polecanym partnerem — ekspertem w instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków, który podpowie i dopasuje idealne rozwiązanie do twoich potrzeb. Dobierze oczyszczalnię po uwzględnieniu ilości mieszkańców danej posesji oraz odpowiednio dopasuje rodzaj oczyszczalni. Zajmie się również jej montażem.