logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Z radością informujemy, że zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z  21 grudnia 2021 r. o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych autor za publikację artykułu w czasopiśmie naukowym MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymuje 100 pkt.

Ocena wytrzymałości betonu w konstrukcjach na podstawie badań sklerometrycznych. L. Runkiewicz, J. Sieczkowski. Seria: Instrukcje, Wytyczne, Poradniki.

Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 2022

ISBN 978-83-249-8260-8, s. 94, format B5.

W poradniku przedstawiono aktualne zasady oceny wytrzymałości betonu za pomocą nieniszczących metod sklerometrycznych według aktualnych norm stowarzyszonych z Eurokodami. Nawiązano w nim również do instrukcji ITB nr 210 z 1977 r., do dziś stosowanej w praktyce.

 

W kolejnych rozdziałach poradnika opisano:

  • przedmiot i zakres stosowania wraz z wykazem oznaczeń,
  • urządzenia służące do badań sklerometrycznych wraz z procedurą kalibracji stosowanych instrumentów,
  • szczegółowe zasady realizacji badań nieniszczących,
  • zasady wykonywania badań betonu w konstrukcji, w tym liczbę i wybór badanych miejsc, przygotowanie miejsc do przeprowadzania pomiarów oraz liczby odczytów,
  • zasady opracowywania wyników badań,
  • oceny jakości badanego betonu, w tym zasady ogólne, wyznaczanie (skalowanie) związków empirycznych i przybliżony ich dobór (krzywych regresji), a także ocenę wytrzymałości betonu na ściskanie, przykłady określania związków empirycznych (krzywych regresji) i oceny jakości betonu,
  • wyznaczanie charakterystycznej wytrzymałości betonu na ściskanie w konstrukcji,
  • układ sprawozdania z badań,
  • przepisy BHP i dokumentację badania.

Do poradnika dołączono również załącznik zawierający przykładowe tablice do wyznaczania wskaźników wytrzymałości betonu na ściskanie w przypadku badań młotkiem Schmidta typu N.

Wydawnictwa ITB można zakupić w sklepie internetowym www.itb.pl. Księgarnia ITB, ul. Filtrowa 1, 00-611 Warszawa, tel. 22 57 96 243 Sprzedaż wysyłkowa: tel. 22 56 64 208, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.