logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z 17 lipca 2023 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułu naukowego w miesięczniku MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymują 140 pkt.

16 – 17 listopada br. odbyło się online Ogólnopolskie Forum Stolarki – jedno z największych i najważniejszych wydarzeń polskiej branży stolarki otworowej, zorganizowane przez Centrum Analiz Branżowych we współpracy z redakcją miesięcznika „Forum Branżowe”.

W debacie pt. „Surowce głównym wyzwaniem 2021 r. Co z 2022?”, udział wzięli m.in. Mariusz Kołodziej (Pilkington), Marcin Szewczuk (Aluplast), Mirosław Bogdalski (Roto Frank Okucia Budowlane), Andrzej Michalski-Stępkowski (Polskie Stowarzyszenie Aluminium), Robert Purol (Velux Polska) oraz dr Zbigniew Mendel. Prelegenci potwierdzili, że niedobór surowców stanowił największy problem w 2021 r., a ich wielokrotnie rosnące ceny miały bardzo duży wpływ na funkcjonowanie branży stolarki otworowej. Problemy odnotowywali zarówno dostawcy szkła, okuć, jak i profili z tworzyw sztucznych, drewna czy aluminium, co przełożyło się na producentów stolarki, którzy byli zmuszeni kilka razy w ciągu roku podnosić ceny swoich produktów. Branżowy ekspert Andrzej Michalski-Stępkowski stwierdził, że dostępność surowców powinna być lepsza w przyszłym sezonie, ale ich ceny pozostaną zapewne na wysokim, tegorocznym poziomie. Podobnie będzie z cenami okien. Klienci nie powinni się spodziewać ich spadku. Jak poinformował Maksymilian Miros, analityk Centrum Analiz Branżowych, w pierwszym półroczu 2021 r. jedynie 4% producentów okien nie zwiększyło cen, a ponad połowa wprowadziła w tym okresie podwyżki dwu lub trzykrotnie. 28% ankietowanych producentów zwiększyło ceny swoich wyrobów nawet 4 i więcej razy.

W marcu 2020 r. średnia cena ofertowa stolarki budowlanej wyniosła 390 zł/m2, a w połowie 2021 r. zwiększyła się do 550 zł/m2. W październiku ceny oscylowały średnio na poziomie 570 zł/m2. Oznacza to, że dynamika wzrostu cen okien spada.