logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Pandemia koronawirusa spowodowała przejście wielu osób na pracę zdalną i znacznie zwiększyła czas spędzany w domu. To zmieniło m.in. potrzeby mieszkaniowe Polaków. Zamiast mieszkań w miastach, poszukują domów na peryferiach. Działki budowlane jeszcze nigdy nie cieszyły się taką popularnością!

Eksperci z portali mieszkaniowych oszacowali, że w 2020 r. przygotowano przeszło 60 tys. aktów notarialnych sprzedaży działek budowlanych, co stanowi wzrost o ok. 19% w porównaniu z 2019 r. Dane z raportów pokazują również, że ludzie coraz bardziej interesują się energooszczędnymi wielofunkcyjnymi domami, które można dostosować do zmieniających się potrzeb. W tej sytuacji Stowarzyszenie Dom Bezpieczny postanowiło zaprezentować w jaki sposób nasz dom może stać się domem aktywnym i rozpoczęło budowę takiego domu. Zbudujemy pierwszy w Polsce dom aktywny, wykorzystujący najnowocześniejsze technologie monitoringu i zabezpieczeń, wykorzystujący pompy ciepła i rekuperację, ale też całkowicie przezierne szyby fotowoltaiczne czy panoramiczne i zautomatyzowane przeszklenia. Co więcej, udowodnimy, że raz może on być twierdzą odporną na włamanie, a innym razem otwartą przestrzenią na taras i ogród. – zapowiada Karol Klos ze Stowarzyszenia Dom Bezpieczny. Domy Aktywne uwielbiają tarasy i duże przeszklenia tarasowe, bo to one zapewniają kontakt z naturą, a tego przecież szukamy za miastem. To wam zaprezentujemy.– dodaje Karol Klos.

Bezpieczne domy aktywne to coś więcej niż bezpieczeństwo i wymarzona przestrzeń do życia, to także domy samowystarczalne energetycznie, reagujące dzięki automatyce na bieżące potrzeby domowników, a także wykorzystujące walory otaczającego go środowiska. Modelowy Dom Bezpieczny, który zrealizuje Stowarzyszenie Dom Bezpieczny, będzie służył m.in. do monitoringu oszczędzania energii i ochrony przed włamaniem oraz prezentacji innych zastosowanych w nim nowatorskich technologii.