logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Zapoznałam się z polemiką Pana Kamila Kiejny do mojego artykułu pt. „Pożar ściany zewnętrznej z barierami ogniowymi”, który ukazał się w numerze styczniowym miesięcznika „Materiały Budowlane” (nr 1/2021 str. 30 – 32) i chciałabym ją krótko skomentować.

Uważam, że nie sposób dyskutować z tekstem pt. „Polemika do artykułu »Pożar ściany zewnętrznej z barierami ogniowymi«”, który kompletnie pomija stan aktualnej światowej wiedzy i praktyki w obszarze bezpieczeństwa pożarowego elewacji, w tym również elewacji ocieplonych metodą ETICS. Przedstawione stanowisko ogranicza się głównie do cytowania wyrwanych z kontekstu zdań z raportu z badań ICiMB wybranych tak, by potwierdzały bezdyskusyjne bezpieczeństwo pożarowe palnych rozwiązań ze styropianem.

Wszystkich zainteresowanych tematem zachęcam do zapoznania się z moją publikacją, w której oprócz prostego porównania przebiegu badań czterech próbek (co można również znaleźć w dwuczęściowej publikacji ICiMB) znajdują się informacje o praktycznym znaczeniu danych, uzyskanych podczas takich badań, z podaniem źródeł naukowych i technicznych. Wnioski każdy może wyciągnąć sam.

mgr inż. Monika Hyjek , ROCKWOOL Polska Sp. z o.o.