logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Lafarge wprowadza na polski rynek termoizolacyjną mineralną pianę Airium na bazie cementu. Piana ta w 100% poddaje się recyklingowi oraz ma niski ślad węglowy. Zgodnie z analizą centrum badawczego Lafarge Centre de Recherche w Lyonie, Airiumo gęstości 70 kg/m3 ma najniższy ślad węglowy ze wszystkich materiałów termoizolacyjnych dostępnych na rynku.

W trakcie „cyklu życia” pochłania ok. 25% CO2 generowanego w produkcji, co zmniejsza całkowitą wartość emisji. Właściwości Airium zostały potwierdzone międzynarodową Deklaracją Środowiskową Produktu (EPD – Environmental Product Declaration), w której szczegółowo sprawdzono oddziaływanie piany na środowisko na poszczególnych etapach jej wytwarzania i w cyklu życia: od pozyskania materiałów, przez etap produkcji, transport, montaż, użytkowanie, aż do utylizacji i recyklingu. Airium charakteryzuje się gęstością 50 – 300 kg/m3.Wprzypadku 70 kg/m3 ma parametry termoizolacyjne zbliżone do styropianu. Właściwości te są zachowane po nasyceniu wodą i ponownym wysuszeniu. Mineralna piana termoizolacyjna Airium jest ognioodporna, a także odporna na pleśń i grzyby.

Airium przyspiesza i ułatwia wykonywanie warstw spadkowych na stropodachu. Wypełnia ona bardzo dokładnie wszelkie nierówności oraz przestrzenie wokół instalacji, dzięki czemu doskonale izoluje termicznie i akustycznie. Duża wytrzymałość piany pozwala również na korzystanie ze stropodachu jako tarasu. Pianę o średniej gęstości (150 – 300 kg/m3) można stosować pod wylewki posadzkowe.

Produkowana jest mobilnie w tzw. trybie just in time przy użyciu specjalnego samochodu Airium truck. Oznacza to dostawę na czas, mniejszą ilość odpadów oraz elastyczne dostosowanie do wymaganej gęstości. Prędkość podawania piany to maksymalnie 8 m3/min.