logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Projekt cyfryzacji procesu inwestycyjno- budowlanego zbliża się wielkimi krokami do etapu umożliwiającego tworzenie i wysyłanie elektronicznych dokumentów do urzędów bez potrzeby wychodzenia z domu.

10 sierpnia br. ruszył program pilotażowy nowego generatora elektronicznych wniosków, w którym uczestniczą przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego oraz izb samorządów zawodowych inżynierów budownictwa i architektów. Celem pilotażu jest zbadanie doświadczenia użytkownika, zarówno składającego, jak i odbierającego wnioski, czyli inwestorów oraz organów administracji państwowej, a także sprawności i prawidłowości działania generatora pod względem technicznym.

Ze strony samorządu terytorialnego, na mocy zawartych porozumień, w pilotażowych testach nowego systemu e-budownictwo.gunb.gov.pl biorą udział przedstawiciele następujących organów administracji architektoniczno- budowlanej:

 1. Starosta Legionowski;
 2. Starosta Pruszkowski;
 3. Starosta Powiatu Mieleckiego;
 4. Starosta Pucki;
 5. Prezydent Gdyni;
 6. Starosta Gliwicki;
 7. Prezydent Miasta Bielska- -Białej;
 8. Prezydent Miasta Kielce;
 9. Starosta Poznański;
 10. Prezydent Miasta Poznania;
 11. Starosta Bocheński;
 12. Starosta Świdwiński;
 13. Prezydent Miasta Sopotu;
 14. Starosta Radomszczański;
 15. Prezydent Miasta Gdańska;
 16. Prezydent m.st. Warszawy;
 17. Starosta Olsztyński.

Zebrane podczas pilotażu opinie użytkowników będą podstawą do wprowadzania zmian i opracowania końcowej wersji narzędzi służących do cyfrowego składania wniosków w procesie inwestycyjno-budowlanym. Badanie działania serwisu realizowane jest m.in. za pomocą narzędzi HotJar oraz wywiadów pogłębionych.

We wrześniu br. rozpoczną się testy kolejnych funkcjonalności generatora wniosków, a wraz z nim kampania informacyjna strony e-budownictwo w starostwach powiatowych. Celem kampanii jest popularyzacja serwisu e-budownictwo wśród architektów, inżynierów i inwestorów budowlanych. Na stronie internetowej GUNB, w zakładce cyfryzacja, będą dostępne do pobrania materiały dla jednostek samorządowych – plakat do wydrukowania (fotografia) oraz bannery na stronę internetową. 

Materiały Budowlane 9/2020, strona 65 (spis treści >>)