logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Projekt cyfryzacji procesu inwestycyjno- budowlanego zbliża się wielkimi krokami do etapu umożliwiającego tworzenie i wysyłanie elektronicznych dokumentów do urzędów bez potrzeby wychodzenia z domu.

10 sierpnia br. ruszył program pilotażowy nowego generatora elektronicznych wniosków, w którym uczestniczą przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego oraz izb samorządów zawodowych inżynierów budownictwa i architektów. Celem pilotażu jest zbadanie doświadczenia użytkownika, zarówno składającego, jak i odbierającego wnioski, czyli inwestorów oraz organów administracji państwowej, a także sprawności i prawidłowości działania generatora pod względem technicznym.

Ze strony samorządu terytorialnego, na mocy zawartych porozumień, w pilotażowych testach nowego systemu e-budownictwo.gunb.gov.pl biorą udział przedstawiciele następujących organów administracji architektoniczno- budowlanej:

  1. Starosta Legionowski;
  2. Starosta Pruszkowski;
  3. Starosta Powiatu Mieleckiego;
  4. Starosta Pucki;
  5. Prezydent Gdyni;
  6. Starosta Gliwicki;
  7. Prezydent Miasta Bielska- -Białej;
  8. Prezydent Miasta Kielce;
  9. Starosta Poznański;
  10. Prezydent Miasta Poznania;
  11. Starosta Bocheński;
  12. Starosta Świdwiński;
  13. Prezydent Miasta Sopotu;
  14. Starosta Radomszczański;
  15. Prezydent Miasta Gdańska;
  16. Prezydent m.st. Warszawy;
  17. Starosta Olsztyński.

Zebrane podczas pilotażu opinie użytkowników będą podstawą do wprowadzania zmian i opracowania końcowej wersji narzędzi służących do cyfrowego składania wniosków w procesie inwestycyjno-budowlanym. Badanie działania serwisu realizowane jest m.in. za pomocą narzędzi HotJar oraz wywiadów pogłębionych.

We wrześniu br. rozpoczną się testy kolejnych funkcjonalności generatora wniosków, a wraz z nim kampania informacyjna strony e-budownictwo w starostwach powiatowych. Celem kampanii jest popularyzacja serwisu e-budownictwo wśród architektów, inżynierów i inwestorów budowlanych. Na stronie internetowej GUNB, w zakładce cyfryzacja, będą dostępne do pobrania materiały dla jednostek samorządowych – plakat do wydrukowania (fotografia) oraz bannery na stronę internetową. 

Materiały Budowlane 9/2020, strona 65 (spis treści >>)