logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Lafarge,  jako pierwsza w Polsce firma  budowlana, oferuje  beton o zerowym i obniżonym śladzie węglowym w ramach pakietu produktowego EcoPact.  W obu rodzajach betonu obniżenie śladu węglowego o 48% jest możliwe dzięki przygotowaniu odpowiedniej receptury, wykorzystaniu surowców oraz cementu o niskim śladzie węglowym. W przypadku betonu zeroemisyjnego dalsza redukcja do zera jest możliwa za pomocą systemu kompensat ONZ.
 
Branża budowlana odgrywa bardzo ważną rolę w procesie dekarbonizacji miast. Szacuje się, że do 2050 r. w miastach na całym świecie będzie mieszkać 2 mld ludzi. Obecnie 60% niezbędnej do tego infrastruktury nie została jeszcze zbudowana. Mamy więc do odegrania bardzo ważną rolę. Taki rozwój miast i infrastruktury wymaga obniżenia emisyjności i energochłonności nowo budowanych obiektów dzięki innowacyjnym produktom budowlanym. Dlatego jako Lafarge opracowaliśmy i wprowadziliśmy do sprzedaży certyfikowany beton zeroemisyjny i niskoemisyjny przeznaczony  zarówno dla inwestorów komercyjnych, jak i indywidualnych. Stworzony jest na bazie specjalnej receptury i spełnia restrykcyjne normy systemów certyfikacji zielonych budynków. Tym samym w realny sposób odpowiadamy na dwa największe współczesne wyzwania, którymi są z jednej strony urbanizacja, a z drugiej kryzys klimatyczny – mówi Xavier Guesnu, Prezes Lafarge w Polsce.
 
Pierwszą inwestycję z wykorzystaniem betonu niskoemisyjnego zrealizowano w Warszawskiej dzielnicy Włochy. Powstały tam dwa domy jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej, a do fundamentu wykorzystano 40 m3 nowego betonu.  Beton niskoemisyjny oraz zeroemisyjny produkowany przez Lafarge w Polsce może być stosowany wszędzie tam, gdzie obecnie wykorzystywany jest beton towarowy, ponieważ spełnia wszelkie wymagania dotyczące betonów zwykłych. Może być też używany do wytwarzania prefabrykatów betonowych oraz żelbetowych, a także elementów małej architektury.
 
Beton to drugi po wodzie najczęściej używany materiał w budownictwie, który ma jeden z najniższych śladów węglowych, a przy tym jest bezpieczny, ognioodporny i trwały. W  składzie ma zazwyczaj 10-15% cementu. Co ważne jest produkowany lokalnie i nie trzeba go transportować na duże odległości. To wyrób budowlany, który w 100% poddawany jest recyklingowi po zakończeniu jego cyklu życia, a uzyskane po tym procesie kruszywo naturalne może być ponownie wykorzystane. Co więcej beton pochłania do 25% emisji CO 2 powstałej w cyklu życia budynku. Spełnia również rygorystyczne standardy jakości i wytrzymałości wymagane w inwestycjach infrastrukturalnych oraz normy w procesie certyfikacyjnym systemów BREEAM oraz LEED. Mamy ambitne cele w zakresie zmniejszania śladu węglowego naszych produktów. Począwszy od lat 90-tych obniżyliśmy emisję w produkcji cementu i betonu o 40%. Do 2025 roku chcemy zmniejszyć ślad węglowy w naszych produktach o kolejne 15%. W tym celu inwestujemy w niskoemisyjne i energooszczędne technologie oraz innowacje pozwalające na wykorzystanie emisji. Optymalizujemy także nasze portfolio produktów – dodaje Xavier Guesnu.