logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Ceramiczne materiały budowlane dzięki swoim naturalnym właściwościom i zaletom technicznym, to wybór spełniający oczekiwania inwestorów  szukających ekologicznych produktów przyjaznych środowisku. Co więcej klinkier i dachówki ceramiczne są energooszczędne i długowieczne, przez co w dłuższej perspektywie okazują się  znacznie ekonomiczniejsze w eksploatacji, a wykonany z nich dom zużywa mniej energii. Długofalowe spojrzenie na inwestycję, jaką jest budowa domu, sprzyja więc budowaniu ekologicznemu oraz energooszczędnemu także w aspekcie ekonomicznym.
 
Naturalnie z ceramiką
 
Dachówki ceramiczne, płytki oraz cegły klinkierowe to naturalne i przyjazne ludziom oraz środowisku produkty. Glina, z których są wypalane, jest materiałem w pełni ekologicznym, nie zawierającym chemicznych barwników, metali ani innych sztucznych elementów. Dzięki temu ceramiczne ściany i dach od setek lat zapewniają zdrowy, naturalny mikroklimat w wykonanych z nich budynkach. Ta cecha stała się szczególnie istotna od czasu, kiedy okazało się, jakim zagrożeniem dla życia i zdrowia mieszkańców jest np. dach pokryty azbestem.
 
Brak konieczności napraw też jest eko
 
Elewacja z cegieł bądź płytek klinkierowych, a także dach kryty dachówką ceramiczną są naprawdę długowieczne. Trwałość produktów marki Röben szacowana jest przez ekspertów na 100-150 lat. Ponadto, dzięki wytrzymałości i odporności na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, materiały tej firmy nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów konserwacyjnych. Co więcej, niska nasiąkliwość sprawia, że w ceramikę nie wnika na stałe brud, a zanieczyszczenia z dachu i elewacji można po prostu zmyć wodą. To jeden z powodów, dla których materiały te są uważane za ekologiczne – ceramiki nie trzeba malować, uzupełniać ani czyścić, nie zanieczyszcza się więc środowiska chemikaliami, ani nie ponosi dodatkowych nakładów finansowych.
 
Energooszczędność a termoizolacja
 
W budynkach mieszkalnych zdecydowanie najwięcej energii (ok. 70 %) zużywa się na ogrzewanie pomieszczeń. Dlatego szczególnym sprzymierzeńcem w walce o niskie rachunki są materiały budowlane i rozwiązania konstrukcyjne, takie jak klinkier, które pozwolą na zatrzymanie ciepła w domu. Dzięki jego wysokiej izolacyjności oszczędza się energię, ponieważ materiał ten ma korzystny współczynnik przewodzenia ciepła. Co więcej, cegła charakteryzuje się dużą akumulacyjnością cieplną, co oznacza, że gromadzi ciepło i długo je utrzymuje.
 
…i klimatyzacja
 
Energooszczędność to nie tylko minimalizowanie wydatków na ogrzewanie, ale także stosowanie rozwiązań, które w lecie zapewnią przyjemną temperaturę pomieszczeń i zminimalizują lub całkowicie wyeliminują konieczność włączania klimatyzacji. Należy do nich wykorzystanie materiałów budowlanych, które wolno się nagrzewają, czyli m.in. wszystkich produktów ceramicznych. Warto podkreślić, że oprócz ścian bardzo istotną rolę w zapewnieniu odpowiedniej temperatury w gorące dni pełni też pokrycie dachowe. Wszystkie lekkie pokrycia łatwo się nagrzewają powodując, że temperatura w pomieszczeniach położonych bezpośrednio pod nimi staje się bardzo wysoka. Jest to szczególnie uciążliwe, jeśli poddasze budynku jest przestrzenią użytkową. W takiej sytuacji zalecane jest wykorzystanie ciężkich pokryć dachowych, np. dachówek ceramicznych, których naturalne właściwości należy wzmocnić poprzez odpowiednio grubą warstwę izolacji, np. wełny mineralnej.