logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Nadchodzące Święta to czas, w którym aktywność przestępców znacznie wzrasta. – Przestępcy wykorzystują nasz pośpiech i nieuwagę. W okresie intensywnych zakupów sięgają w po nasze portfele, obserwują nasze zachowanie na parkingu, śledzą nas w sieci. To owocuje zwiększoną liczbę różnego typu kradzieży, w tym kradzieży z włamaniem. Obserwujemy to zjawisko każdego roku – informuje nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji.

    W 2018 r. dokonano 69 058 włamań (dane Komendy Głównej Policji), co oznacza, że średnio każdego dnia dochodzi w Polsce do 189 włamań, czyli aż 8 w każdej godzinie! - podkreśla Danuta Baprawska, PR Manager Stowarzyszenia Dom Bezpieczny. Ponadto jak podaje Państwowa Straż Pożarna,  każdego roku dochodzi  w Polsce do przeszło 140 000 pożarów, z czego co piąty pożar powstaje w domach. Tylko w pierwszych 11 miesiącach 2019 r. w budynkach mieszkalnych wybuchło 28 329 pożarów, w których zginęło 341 osób, a 2431 zostało rannych. Warto pamiętać, że przed nami jeszcze kilka miesięcy okresu grzewczego oraz święta, podczas których dochodzi do dodatkowych zdarzeń, m.in. pożarów choinek, zwarć instalacji elektrycznych czy zaprószeń ognia w skutek nieodpowiedniego użycia fajerwerków. – podkreśla st. bryg. mgr Paweł Frątczak, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego PSP.

        Aby uchronić się przed pożarem warto wyposażyć dom w czujniki dymu oraz gaśnicę, którą najlepiej ulokować w kuchni. Szczególnie w kuchni należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo dzieci. Warto zastosować osłony na kuchenkę, chroniące przed oparzeniem, zabezpieczenia szafek, w których przechowujemy chemię gospodarczą oraz klamki z kluczykiem, które uniemożliwią dziecku niekontrolowane otwarcie okna. Nie tylko dzieci, ale wszyscy powinniśmy nosić odblaski, zwłaszcza biegając czy jeżdżąc na rowerze po zmroku.

         W pośpiechu i roztargnieniu zdarza się nam zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dlatego chcąc ustrzec się niebezpiecznych przeżyć w okresie przedświątecznym powinniśmy zwolnić i zwrócić uwagę, czy nasze zachowanie jest ostrożne i rozważne. Dobrze zaplanujmy czas i dojazd, aby nasza podróż nie wiązała się z szybką i ryzykowną jazdą. Zawsze zmykajmy drzwi i okna, włączajmy alarm, nawet jeśli wychodzimy z domu na chwilę. Na zakupach upewnijmy się, że portfel i telefon mamy w bezpiecznym, ukrytym miejscu. W garażu, czy na parkingu zamknijmy samochód, a wchodząc do domu z zakupami – zamknijmy drzwi na klucz. – Musimy pamiętać, że złodziej (niezależnie kieszonkowiec, czy włamywacz) zawsze wcześniej nas obserwuje. Sprawdza jak się zachowujemy, jakie mamy zwyczaje. Gdy jesteśmy nieostrożni, z pewnością spróbuje to wykorzystać - podkreśla nadkomisarz Sylwester Marczak.

Włamywacz może zrezygnować, gdy natrafi na problem w postaci dobrze zabezpieczonego domu, włączonego systemu alarmowego czy czujnego sąsiada. Zbyt długi czas na sforsowanie drzwi czy okna lub dodatkowy hałas to dla włamywacza duże ryzyko, którego nie będzie chciał podjąć - dodaje por. Zbigniew Śpiewak.