logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Na konferencji prasowej 30 stycznia br. wiceminister Artur Soboń ogłosił plany Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju (MIiR) związane z budynkami w wielkiej płyty, które są efektem badań przeprowadzonych przez Instytut Techniki Budowlanej. MIiR wesprze profilaktyczne wzmocnienie połączeń warstwy fakturowej i nośnej w budynkach z wielkiej płyty, zaś w marcu br. mają ruszyć szkolenia dla rzeczoznawców i właścicieli budynków dotyczące okresowych kontroli i wytycznych do diagnozowania tych budynków.

W Polsce jest ok. 60 tys. budynków z wielkiej płyty w tym ok. 50 tys. (80%) w technologii płyt trójwarstwowych. Instytut Techniki Budowlanej (ITB) przebadał 300 budynków reprezentujących systemy prefabrykacji w województwach mazowieckim, łódzkim, śląskim i dolnośląskim, w których jest najwięcej tego typu konstrukcji. Wyniki zamieszczone w raporcie z badań podsumowali Artur Soboń, wiceminister w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju oraz Robert Geryło, dyrektor ITB, na wspólnej konferencji prasowej.

- Nie ma żadnego zagrożenia jeśli chodzi o konstrukcję i bezpieczeństwo budynków z wielkiej płyty. Jestem przekonany, że przy dobrym wykorzystaniu tego raportu, ci którzy dzisiaj zarządzają budynkami z wielkiej płyty, będą mogli tę wiedzę, którą im w raporcie przekazujemy wykorzystać do tego, aby tymi budynkami zarządzać w taki sposób aby można w nich mieszkać przez kolejne lata, przez pokolenia – powiedział wiceminister Artur Soboń i dodał, że przygotowane po badaniach przez ITB zalecenia umożliwią sprawdzenie specyficznych elementów tych budynków  podczas kontroli okresowych.

Minister Soboń zapowiedział także zmiany w ustawie o termomodernizacji i remontach, które umożliwią finansowanie dodatkowych wzmocnień płyt trójwarstwowych przy okazji termomodernizacji. Potencjalna wartość takich inwestycji to 25,8 mld zł w tym: termomodernizacja – 17,2 mld zł i montaż kotew – 8,6 mld zł, a wysokość dofinansowania publicznego w formie premii może wynieść 7 mld zł. Potencjalnie premia przy termomodernizacji to 16% a przy montażu dodatkowych wzmocnień płyt premia będzie stanowiła 50% kosztów.

Dyrektor ITB Robert Geryło przedstawił natomiast szczegóły procedury diagnostycznej i podkreślił, że budynki z wielkiej płyty są trwałe. ITB przedstawiło także zalecenia dotyczące prowadzonych okresowo kontroli budynków.

Szkolenia dla właścicieli budynków i rzeczoznawców dotyczące zaleceń do okresowych kontroli budynków z wielkiej płyty mają rozpocząć się w marcu 2019 r.

Budownictwo wielkopłytowe – raport o stanie technicznym dostępny jest na stronie: budowlaneabc.gov.pl/budownictwo-wielkoplytowe-raport-o-stanie-technicznym

Źródło: MIiR

03.02.2019 r.