logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Wbudowane w obiekty wyroby stalowe lub zawierające stal, jak np. płyty warstwowe, kasetony elewacyjne, drzwi, bramy i systemy mocowań, narażone są na korozję. Niestety kwestie związane z korozyjnością są często ignorowane przez projektantów, wykonawców i inwestorów. W związku z tym Stowarzyszenie DAFA przygotowuje publikację pt. „Wytyczne ochrony przeciwkorozyjnej”.

Korozyjność dotyka wielu sfer, w których znajdują zastosowanie materiały stalowe do wytwarzania m.in. płyt warstwowych, blach trapezowych, kasetonów elewacyjnych, różnego rodzaju drzwi i bram oraz systemów mocowań. Niestety częstym problemem jest zaniżanie wymogów antykorozyjnych ze względów ekonomicznych, bezzasadne zawyżanie kategorii korozyjności czy też niewłaściwie interpretowanie klasy korozyjności (SO2, tlenki, wilgotność, zasolenie, abrazja itd.).

Przykładem mogą być baseny (chlor, wilgotność itp.), gdzie zastosowanie znajdują materiały z powłoką lakierniczą grubości 25 mikronów i odpornością korozyjną RC3, wobec klasy korozyjnej A4-A5. Kolejnymi przykładami mogą być obiekty przemysłowe tj. elektrownie, elektrociepłownie, koksownie, sortownie odpadów, oczyszczalnie ścieków, w których na zewnątrz wymagana jest klasa korozyjna od C4 do C5-I, zaś wewnątrz - klasa środowiska A4-A5. Kolejną grupą są budynki zlokalizowane wzdłuż linii brzegowej, tam ze względu na zasolenie, zalecane jest stosowanie blach powlekanych z certyfikatem C5-M (Marine).

Od lewej: Henryk Ziobro (Wkręt-Met), Tomasz Mańka (Ejot), Łukasz Świątkiewicz (Schrag),
Waldemar Gaca (Balex Metal), Monika Wójcik (Blachprofil 2), Katarzyna Weremko (Blachprofil 2),
Arkadiusz Wnuk (Schrag), Roman Węglarz (Tata Steel), Katarzyna Wiktorska (DAFA),
Ewelina Klin (DAFA), Marian Bober (Koelner), Paweł Biłda (Tata Steel).

Firmy projektowe, architekci, wykonawcy oraz osoby odpowiedzialne za odbiór budynków powinny posiadać wiedzę z zakresu klas środowiskowych materiałów wykorzystywanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Dlatego też Stowarzyszenie DAFA powołało Grupę Tematyczną KOROZYJNOŚĆ (na zdjęciu), skupiającą ekspertów – praktyków reprezentujących branżowe firmy członkowskie. Jej zadaniem będzie opracownie poradnika „Wytyczne ochrony przeciwkorozyjnej”. Wykorzystanie w praktyce wiedzy zawartej w wytycznych, opisujących obszary do tej pory nieuregulowane będzie miało wpływ na poprawę jakości projektowania i doboru materiałów lekkiej obudowy i przełoży się na wydłużenie żywotności i trwałości budynków.

Roman Węglarz, Koordynator GT KOROZYJNOŚĆ

Zainteresowanych tą tematyką zapraszamy do współpracy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło i zdjęcie: Stowarzyszenie DAFA

14.12.2018 r.