logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Jacek W. Kulig, wiceprezes polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń, został wybrany w skład nowego Zarządu European Association for ETICS (EAE), organizacji reprezentującej branżę producentów ociepleń budynków w Europie. Przedstawiciel Polski będzie odpowiadał za sprawy finansowe EAE.

Wybory nowych władz European Association for ETICS (EAE) odbyły się 11 października 2018 r. w Baden-Baden (Niemcy). Kandydaturę Jacka W. Kuliga wysunęło Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, działające od 15 lat i zrzeszające obecnie 31 członków. SSO było jednym z 11 krajowych stowarzyszeń, które 10 lat temu powołały European Association for ETICS. Dziś Polska jest największym rynkiem w Unii Europejskiej, szacowanym na 43 mln m2 wykonanych ociepleń w skali roku.

Jacek W. Kulig współtworzył, w 2003 r., Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO), a pięć lat później był jednym z inicjatorów utworzenia European Association for ETICS i pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu w pierwszej kadencji. Zainicjował m.in. zorganizowanie Europejskiego Forum ETICS – największej w Europie konferencji sektora ociepleń. Zawodowo związany z branżą od 1997 r., najpierw w Dryvit Systems, zaś od siedmiu lat w Henkel Polska. Jest absolwentem Wydziału Chemicznego oraz Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Jest żonaty, ma troje dzieci.

Jak zauważył Jacek W. Kulig, w kierownictwie europejskiego stowarzyszenia od dłuższego już czasu nie było przedstawiciela Polski, największego w UE rynku ociepleń. – Wraz z kolegami z Zarządu SSO zdecydowaliśmy się tę sytuację zmienić. W nowych władzach EAE odpowiadam za finanse, czyli przede wszystkim planowanie, monitoring i realizację budżetu. Zamierzam aktywnie wspierać dalszy rozwój sektora ociepleń w całej Europie. – zapowiedział Jacek W. Kulig.

Dr inż. Jacek Michalak, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń, stwierdził, że powrót Polaka do władz EAE dowodzi kluczowego znaczenia Polski w europejskim sektorze ociepleń. – Nie ma zbyt wielu dziedzin gospodarki, w których nasz kraj zajmowałby taką silną pozycję jak nasza branża. Warto pamiętać, że ocieplenia budynków to także najlepsza odpowiedź na potrzeby związane z energooszczędnością, w tym z walką ze smogiem. Prawidłowa izolacja ścian zewnętrznych może zmniejszyć zużycie energii cieplnej nawet o połowę – podkreślił prezes Michalak.

W skład nowo wybranego Zarządu European Association for ETICS, oprócz reprezentanta Polski, weszli: Ruud Van Eersel (prezes Zarządu, Belgia), prof. Zuzana Sternová (wiceprezes, Słowacja), dr Clemens Hecht (Austria) i Alessandro Siragusa (Wlochy). W najbliższych tygodniach skład Zarządu EAE powiększy się o jeszcze jedną osobę – przedstawiciela Niemiec, który będzie odpowiedzialny za promocję systemów ociepleń w Europie. EAE zrzesza obecnie 25 członków z Europy, w tym 12 narodowych stowarzyszeń branżowych, oraz współpracuje z krajowymi organizacjami z USA, Kanady, Chin i Japonii.  

Źródło i zdjęcie: SSO

18.10.2018 r.