logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Z radością informujemy, że zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z  21 grudnia 2021 r. o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych autor za publikację artykułu w czasopiśmie naukowym MATERIAŁY BUDOWLANE otrzymuje 100 pkt.

Aby wykorzystać ideę BIM w pracach projektowych, nad renowacją i adaptacją do celów mieszkaniowych starej fabryki, z wykorzystaniem narzędzi Autodesk konieczna jest kompleksowa inwentaryzacja budynku, która pozwoli na dalszą pracę nad przedsięwzięciem. Im większa będzie precyzja inwentaryzacji, tym dokładniejszy projekt i większa przewidywalność kosztowa.

Kompleksowa inwentaryzacja budynku

Najszybciej i najdokładniej można wykonać inwentaryzację za pomocą skaningu laserowego. Do połączenia w jedną całość gigabajtów danych najlepszy będzie Autodesk ReCap. Program ten pozwala na tworzenie inteligentnych modeli 3D ze skanów laserowych i zdjęć. Za pomocą nowoczesnych narzędzi setki skanów laserowych (chmur punktów) można połączyć w jedną spójną całość, odpowiednio je pogrupować, spozycjonować, uporządkować i pomierzyć. Silnik programu w wersji 2014 pozwala na pracę z chmurami punktów liczącymi ponad 20 miliardów punktów! Rodzina programów Autodesk ReCap składa się z dwóch produktów: Autodesk ReCap Studio oraz Autodesk ReCap Photo. Obie aplikacje tworzą unikatową na rynku kombinację umożliwiającą połączenie skaningu laserowego z fotogrametrią.

Optymalizacja projektu

Nad poprawnością modelu i aktualnością dokumentacji czuwa silnik zmian parametrycznych, który zarządza wprowadzanymi przez użytkownika zmianami i wprowadza je w całym projekcie, umożliwiając w ten sposób wyeliminowanie zbędnych prac, polegających na ręcznych aktualizacjach poszczególnych rysunków. Otwiera tym samym drogę do wszelkiego typu analiz, prowadzących do optymalizacji projektu pod różnymi względami: użytkowym (projektowanie koncepcyjne w Autodesk Revit); konstrukcyjnym (analizy wytrzymałościowe w Autodesk Robot Structural Analysis Professional oraz w wersji chmurowej Autodesk Robot Structural Analysis 360); energetycznym (analizy energetyczne w Autodesk Revit oraz Autodesk Green Building Studio) i estetycznym (Autodesk Revit oraz 3ds Max Design), a co za tym idzie również kosztowym.

Wkomponowanie budynku w otoczenie

Autodesk InfraWorks, w jednym pliku połączy ze sobą dane, pochodzące z różnych aplikacji: numeryczny model terenu (stworzony w AutoCAD Civil 3D oraz AutoCAD MAP 3D); dane geoprzestrzenne (np. bardzo popularne wśród geodetów pliki .shp – AutoCAD MAP 3D) i pochodzące z serwerów baz danych; dwuwymiarowe dane CAD (np. mapę zasadniczą –AutoCAD MAP 3D) z projektem szczegółowym pochodzącym z aplikacji projektowych, jak np. Revit. Umożliwi to powiązanie gotowego modelu projeku z otoczeniem.

mgr inż. Krzysztof Adach, Tech Data Polska

Przeczytaj cały artykuł cz.1 (pdf) >>>

Przeczytaj cały artykuł cz.2 (pdf) >>>