logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Współczesne konstrukcje są coraz bardziej skomplikowane i niepowtarzalne, przez co trudne lub niemożliwe do zaprojektowania w technologii 2D CAD. Jeżeli weźmie się też pod uwagę wymagania, takie jak czas wykonania i bezbłędność, to nie ulega wątpliwości, że rozwiązania BIM są obecnie niezbędne dla budownictwa. Rozwiązania Tekla Structures przeznaczone dla żelbetu czy stali są efektywnymi narzędziami, które wspomagają pracę od projektu koncepcyjnego, po produkcję i zarządzanie budową. Bezproblemowa wymiana informacji umożliwia efektywną współpracę przy modelu konstruktorowi, projektantowi i inżynierowi.

Tekla Structures jest samodzielnym systemem BIM, obejmującym cały proces strukturalnego projektowania. Wprogramie znajdują się rozwiązania nie tylko dotyczące konstrukcji stalowych, lecz również żelbetowych montowanych z prefabrykatów i elementów zbrojonych na budowie. Za pomocą tego przystępnego narzędzia w intuicyjny sposóbmożna projektować różne konstrukcje: od budynkówmieszkalnych, przemysłowych aż do obiektów użyteczności publicznej i sportowych. Pracę rozpoczyna się od „zbudowania” przestrzennej konstrukcji z wykorzystaniem informatycznych narzędzi projektowych. Taki model 3D jest podstawą do wykorzystania zalet technologii BIM. Model traktuje się jako bazę danych, której składowe (elementy konstrukcji) gromadzą i spajają wszystkie informacje o powstającej budowli. Dokładne, wirtualne odzwierciedlenie struktury ułatwia dobór optymalnego rozwiązania. Dzięki narzędziom dostępnym w Tekla użytkownik może odnaleźć błędy i wyeliminować je jeszcze w wirtualnym modelu, oszczędzając czas i pieniądze.

dr inż. Tomasz Olszewski, Construsoft Sp. z o.o. 

Przeczytaj cały artykuł (pdf) >>>