logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Głównym celem jest zwiększenie przewidywalności procesu inwestycyjnego. Harmonogram realizacji nigdy nie jest dokładny. Im bardziej zostanie uszczegółowiony, tym bardziej jest nie przewidywalny. Wydajność pracy w trakcie realizacji inwestycji ciągle się zmienia. Nikt nie zna wszystkich szczegółów potrzebnych do rozpoczęcia jakiegokolwiek etapu realizacji. Gdy dany wykonawca czy podwykonawca podejrzewa, że harmonogram jest nierealny, wówczas opóźnia swoje prace do momentu, aż osiągnie pewność, że może zaczynać. Opóźnienia w realizacji harmonogramu są jak kula śniegowa. Harmonogramy i planowanie zawsze „wpadają w poślizg”. Przewidywalny przepływ pracy redukuje te opóźnienia, zwiększa zysk wszystkich uczestników procesu, a przede wszystkim prawdopodobieństwo, że całość projektu będzie zrealizowana na czas.

Adaptacyjne metody zarządzania projektem

Tradycyjnie, zespoły realizujące inwestycję używają podejścia kaskadowego, czyli wykonują wcześniej zaplanowane etapy prac zgodnie z harmonogramem przedstawionym w formie wykresu Gantta. Cały proces realizacji inwestycji jest podzielonyna zadania i właściwe grupy robocze. Pomimo ogromnych wysiłków i kosztów podejście kaskadowe nie zdaje egzaminu. Realizacja projektu najczęściej jest opóźniona, a więc kosztowo i czasowo znajduje się poza budżetem i harmonogramem.

Zmiana na podejście procesowe

Koncepcja Lean Construction zakłada zmianę z podejścia wsadowego na podejście procesowego przepływu, np. producent i dostawca stali, zamiast dostarczać zamówione, najczęściej całosamochodowe partie stali, zrzucane gdzie w danej chwili jest miejsce na budowie, dostarcza tylko potrzebną partię produktów i rozładowuje ją w pobliżu miejca wbudowania w konstrukcję. Bardziej efektywny, z punktu widzenia realizowanej inwestycji, system dostaw (oczywiście bardziej kosztowny dla dostawcy) umożliwia płynny przebieg procesu, zmniejsza obciążenie składowaniem zapasów, a najważniejsze, że możliwe wady wyrobów zostają eliminowane już po pierwszej dostawie.

Rozpoznawanie „ścieżki krytycznej”

Założeniem Lean Construction jest zbieranie jak najwięcej informacji, kluczowych dla postępu prac i właściwie podejmowanych decyzji. Właściwa wiedza to informacji o tych podprocesach, których ewentualne opóźnienia nie powodują opóźnienia kluczowych etapów realizacji prac. Główną ideą jest pozyskiwanie informacji do generowania alternatywnych rozwiązań dla zagrożonych zobowiązań, podprocesów i angażowanie zespołu projektowego do rozwiązywania potencjalnych problemów. Celem jest zbieranie i aktualizacja informacji, wiedzy potrzebnej do jak najszybszych i świadomych decyzji.
Zamiast opracowywać jedno rozwiązanie, interdyscyplinarny zespół ciągle określa wiele koncepcji rozwiązania możliwych problemów.

Projektowanie skoncentrowane na wartości – Target Value Design (TVD)

Proces planowania i projektowania inwestycji przez odizolowanych specjalistów generuje najczęściej rozwiązania zbyt drogie, trudne do zrealizowania i nieterminowe. Ciągłe poprawki, zmiany cen, zamówień, tak naprawdę prowadzą do obniżenia realnej wartości inwestycji. TVD zmienia w istotny sposób tradycyjne podejście do procesu projektowania inwestycji

mgr inż. Piotr Miecznikowski, MBA, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przeczytaj cały artykuł (pdf) >>>