Na podstawie wyników przeprowadzonych badań oraz wyników symulacji
komputerowej stwierdzono, że w elementach belkowych włókna haczykowe
długości 50 mm i średnicy 0,8 mm mają odpowiednio przeskalowany rozkład
Beta z parametrami mniejszymi od jedności - dla współrzędnych włókien
i jednostajny - dla kątów ϕ i ψ. Jednocześnie wartości parametrów rozkładu
Beta są różne i zależą od kierunku osi przyjętego układu współrzędnych.
W warunkach prezentowanego eksperymentu parametry te wynosiły:
a = b = 0,95 na kierunku x, a = b = 0,90 na kierunku y oraz a = 0,90 i b = 0,95 na kierunku z. Ponadto liczba włókien w każdym przekroju może przyjmować dowolne wartości z przedziału <nmin; nmax> i każda liczba z tego przedziału jest jednakowo prawdopodobna w przypadku każdego przekroju na długości elementu.
Na podstawie uzyskanych wyników można postawić hipotezę, że minimalna liczba włókien w każdym przekroju nie jest mniejsza od nu, czyli minimalnej liczby włókien w przekroju, zależnej od wagowej ich zawartości w jednostce objętości mieszanki betonowej. Uzyskane wyniki mogą być wykorzystane m.in. do szacowania sztywności żelbetowych elementów zginanych, modyfikowanych włóknami stalowymi, a także podczas projektowania posadzek przemysłowych z fibrobetonową płytą nośną.
100 punktów za artykuły naukowe!
Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.