Najważniejsze założenia tego dokumentu, zaakceptowanego przez Radę Ministrów 22 lipca br., to przeciwdziałanie upadłości przedsiębiorstw oraz pomoc tym przedsiębiorcom, którzy po upadku firmy ponownie rozpoczynają działalność gospodarczą. A przewidziane w nim rozwiązania adresowane są do małych i średnich firm, napotykających trudności na różnych etapach prowadzenia biznesu.
Program „Polityka Nowej Szansy” wyznacza następujące kierunki działań państwa:
• zapobieganie sytuacjom kryzysowym przedsiębiorstw (system wczesnego ostrzegania);
• ograniczanie ryzyka przedwczesnej likwidacji przedsiębiorstw (pozasądowe i sądowe formy naprawy i restrukturyzacji);
• sprawne przeprowadzenie likwidacji przedsiębiorstw (sądowe formy restrukturyzacji i likwidacji);
• wsparcie dla ponownego podejmowania działalności gospodarczej.
Realizacja tak zakreślonego programu wymaga wielu działań prewencyjnych oraz zmian prawnych, m.in. z zakresu postępowania restrukturyzacyjnego. Prawo bowiem w przypadku wystąpienia oznak sytuacji kryzysowej w przedsiębiorstwie powinno preferować procedury naprawcze i upadłość układową przed ostatecznym rozwiązaniem, jakim jest upadłość likwidacyjna.
Istotnym elementem programu „Polityka Nowej Szansy” mają być szkolenia, na których przedsiębiorcom będzie przekazywana wiedza o zarządzaniu firmą, w tym również zarządzaniu kryzysowym, rozpoznawaniu sygnałów o zbliżającym się kryzysie, a także o istniejących formach pomocy i restrukturyzacji w obliczu problemów finansowych przedsiębiorstwa. W planach są także działania doradcze oraz wsparcie psychologiczne dla przedsiębiorców zagrożonych upadłością.
Źródło: premier.gov.pl
23.07.2014 r.