Celem zaproponowanych przez rząd nowych przepisów jest ustanowienie systemowego wsparcia dla producentów energii z OZE i zwiększenie skali jej wykorzystywania przez wprowadzenie zachęt zarówno dla przedsiębiorców zamierzających osiągać zyski z jej sprzedaży, jak i dla osób indywidualnych, zainteresowanych produkcją zielonej energii na własne potrzeby.
W projekcie nowych regulacji prawnych, które mają dostosować polskie ustawodawstwo do dyrektyw Unii Europejskiej, określono m.in. zasady i warunki wykonywania działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła z OZE oraz mechanizmy i instrumenty wspierające ich wytwarzanie w instalacjach odnawialnych źródeł energii. Ponadto, projekt ustawy o OZE określa zasady wydawania gwarancji pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii oraz warunki i tryb certyfikowania instalatorów mikroinstalacji i instalacji OZE o łącznej mocy zainstalowanej cieplnej nie większej niż 600 kW.
Złożony w parlamencie projekt ustawy o OZE przewiduje również m.in. utworzenie krajowego planu działań w zakresie efektywności energetycznej oraz wprowadzenie aukcyjnego systemu wsparcia dla OZE, organizowanego i prowadzonego przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W projekcie ustawy oszacowano również wpływ proponowanych rozwiązań w zakresie optymalizacji systemu wsparcia dla OZE na ceny energii elektrycznej.
Ustawa o odnawialnych źródłach energii ma wejść w życie 30 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Trudno jednak dokładnie przewidzieć, kiedy to nastąpi, bo ustawę musi jeszcze zaakceptować parlament.
15.07.2014 r.