Celem nowelizacji tej ustawy jest poprawa komunikacji elektronicznej między urzędami a obywatelami oraz ograniczenie liczby dokumentów papierowych, jakie obecnie wpływają do administracji podatkowej i są przez nią przetwarzane.
Rozliczanie PIT
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, płatnicy podatku PIT będą mieli obowiązek przekazywania administracji podatkowej informacji o dochodach podatników wyłącznie drogą elektroniczną. Jedynie podmioty, które informacje o dochodach sporządzają dla nie więcej niż pięciu podatników, będą mogły przekazywać je w formie papierowej. Projekt zmiany ustawy zakłada, że od 2015 roku urzędy skarbowe uruchomią usługę PFR dla podatników rozliczających PIT-37, a od 2016 roku rozszerzą ją na PIT-36 (składany głównie przez przedsiębiorców) i PIT-38 (składany przez osoby osiągające dochody kapitałowe, np. z giełdy).
Rozliczanie CIT-8 i IFT-2
Na podatników i płatników podatku dochodowego od osób prawnych nowelizacja ustawy nakłada obowiązek składania zeznania podatkowego CIT-8 oraz informacji o wysokości przychodu uzyskanego przez zagranicznych podatników IFT-2 – wyłącznie elektronicznie. Złożone w ten sposób deklaracje podatkowe trzeba będzie opatrzyć bezpiecznym podpisem elektronicznym, tj. weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Zgodnie z projektem nowelizacji, prawo do złożenia zeznań podatkowych CIT-8 i IFT-2 w formie papierowej ma przysługiwać jedynie podatnikom i płatnikom podatku dochodowego od osób prawnych, zwolnionych z obowiązku składania elektronicznych deklaracji podatku PIT.
Źródło: CIR
25.06.2014 r.