Przygotowanie tego programu poprzedziła „analiza uwarunkowań społeczno-gospodarczych związanych z generowaniem potencjału innowacyjnego przedsiębiorstw w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem czynników mających wpływ na predyspozycje firm do podejmowania działalności badawczo-rozwojowej (B+R)”- czytamy w komunikacie CIR.
Obecnie przedsiębiorcy mogą korzystać z 60 instrumentów wsparcia, skierowanych bezpośrednio lub pośrednio na rozwój innowacyjności, a najważniejsze z nich to: PO Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 oraz „Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020”.
Przyjęty przez rząd Program Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 roku ma na celu zrównoważony wzrost produktywności w sektorze przedsiębiorstw, zwiększenie ich konkurencyjności, również w skali międzynarodowej. A zaproponowany system wsparcia obejmuje przede wszystkim tworzenie przyjaznego otoczenia dla przedsiębiorców wzmacnianie przedsiębiorczości, podnoszenie jakości kapitału ludzkiego (innowacyjność i adaptacyjność pracowników), wspieranie B+R, wzmacnianie współpracy ze światem nauki oraz umacnianie polskich przedsiębiorstw na rynku międzynarodowym.
Program Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 roku ma być finansowany ze środków budżetowych oraz z funduszy strukturalnych, przewidzianych w nowej perspektywie finansowej. Według przewidywań, wydatki na realizację tego programu do 2020 r. wyniosą ok. 25,4 mld zł.
Źródło: CIR
11.04.04.2014 r.